Onbinlerce avukat Çağlayan’dan haykırdı: Biat etmeyiz, eğilmeyiz!

AKP’nin Meclis’e sunduğu baroların yapısını değiştirmeye yönelik yasa teklifine karşı onbinlerce avukat Çağlayan Adliye’si önünde “Savunma Mitingi”nde buluştu. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” dedi.

Onbinlerce avukat Çağlayan’dan haykırdı: Biat etmeyiz, eğilmeyiz!

 

SiyasiHaber

AKP'nin çoklu baro teklifini protesto eden avukatlar, teklifin TBMM'ye sunulmasının ardından İstanbul Barosu’nun çağrısıyla Çağlayan Adliyesi önünde “Savunma Mitingi”nde buluştu.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Savunma Mitingi’nde yaptığı konuşmada, “Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Buradan Ankara'ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” diye konuştu.

savunma2

Durakoğlu’nun konuşmasında öne çıkan ifadeler şöyle:

"Kimisi ölüm orucunda avukatların. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyor avukatlar. Adil yargılanmak istiyorlar. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyorlar!

Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız.

Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz.

Buradan Ankara'ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz. 

2010 Referandumu'nda yapmayın dedik, yargıyı FETÖ'ye teslim ediyorsunuz dedik. "FETÖ diyemezsiniz, Hoca Efendi" dediler. Bu da bir FETÖ projesidir!

Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir.

Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var. 

TBMM'nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız, çünkü bir avukatız”.

savunma3

savunma4

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler