Ön seçimi kazanan Bernie Sanders: Bu zafer Trump'ın sonunun başlangıcı

ABD’nin başkanlık adaylığı yarışında Bernie Sanders, Demokratlar arasında New Hampshire eyaletinde geçen ön seçimleri kazandı. Sanders ilk açıklamalarında, "Bu zafer, Trump'ın sonunun başlangıcı." dedi.

Ön seçimi kazanan Bernie Sanders: Bu zafer Trump'ın sonunun başlangıcı

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayını belirlemek için New Hampshire eyaletinde düzenlediği ikinci ön seçimi Bernie Sanders kazandı. Sanders konuşmasında, "Zaferimiz, Trump'ın sonunun başlangıcıdır" dedi.78 yaşındaki Sanders, ikinci sırada yer alan başkanlık aday adayı 38 yaşındaki Pete Buttigieg'dan sadece birkaç bin oy fazla alarak az farkla birinci sırada yer aldı.

Kendisini 'demokratik sosyalist' olarak tanımlayan Sanders, 2016 yılında New Hampshire'da kazanmış ama toplamda Demokrat Hillary Clinton'a kaybederek başkan adayı olamamıştı.

Demokratların iddialı başkanlık aday adaylarından eski başkan yardımcısı Joe Biden ve kadın aday adayı Elizabeth Warren New Hampshire'da tek haneli oy oranında kaldı. Dokuz aday adayı New Hampshire sonuçları sonrası Demokratların başkan adaylığı yarışından çekildiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, New Hampshire sonuçlarına tepki vermekte gecikmedi. Trump sosyal medya üzerinden "Yalan haber yapan medya, büyük Demokrat hikayesini bulmak için çok çalışıyor. Ama ortada çok harika bir şey yok. Bu harika devletin tarihinde New Hampshire'daki ön seçimlerde, göreve gelmiş iki parti başkanları arasından en çok oyu alanın ben olması büyük bir haber olmaz mıydı?" dedi.

22 Şubat'ta bu kez aday adayları Nevada eyaletinde, 29 Şubat'ta ise Güney Carolina'da oylanacaklar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler