Öğretmenler cuma namazında görevlendirildi, Eğitim-Sen karşı çıktı

Eğitim Sen İzmir şubeleri, erkek öğretmenlerin Cuma namazına görevlendirilmelerine tepki gösterdi.

Öğretmenler cuma namazında görevlendirildi, Eğitim-Sen karşı çıktı


Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir şubeleri, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapatılan ve 29 Mayıs’ta toplu ibadete açılacak olan camiler için öğretmenlerin görevlendirilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün, 22 Mayıs tarihli yazısı gerekçe gösterilerek İl Müftülüğü ve İzmir Valiliği tarafından okulların, okul bahçelerinin cuma namazları için kullanıma açılması ve okul iletişim grupları üzerinden ve yazılar eliyle öğretmenlerin, okul idarecilerinin görevlendirilmesi uygulaması Anayasa' nın 1’inci ve 2’nci maddelerinde belirtilen ‘Türkiye devleti bir Cumhuriyet'tir; laik ve sosyal bir hukuk devletidir ilkelerinin yok sayılmasıdır” denildi.
 
 

'Uygulamalara son verilsin'
 
Açıklamada, öğretmenlere, okul iletişim grupları üzerinden, “29 Mayıs günü Cuma namazına tüm erkek müdürlerimizi ve öğretmenlerimizi .....İlkokulu/ Ortaokulu/ Lisesi Bahçesinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak seccade ve maskeleriyle birlikte öğle namazına bekliyoruz” mesajı atıldığı belirtildi. Eğitim Sen, öğretmenlerin idari izinli oldukları ve uzaktan eğitimle sorumlu oldukları bir dönemde görevlendirilmelerinin mesleki haklara saldırı olduğunu belirtti. 
 
"Öğretmenlerin kanunlarla veya cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle kendilerine verilen işlerden başka meslek dışı herhangi bir görevle yükümlü tutulamazlar" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu uygulamaya bir an önce son verilmesini talep ediyoruz. Eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerimizin ve halkın sağlık, yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz.”

 

(MA)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler