Öğrencilerden Kızılay Başkanı’na protesto

‘Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır’ diyen Kızılay Başkanı Ekrem Kınık İzmir’de protesto edildi. Öğrenci İnisiyatifi tarafından yapılan eylemde ‘Geleceğimize ipotek koyan KYK borçlarımızdan kaçınmak istiyoruz” denildi.

Öğrencilerden Kızılay Başkanı’na protesto

 

 

SiyasiHaber

İzmir’de Öğrenci İnisiyatifi aktivisti üniversite öğrencileri, Ensar Vakfı’na bağışa aracılık yapan Kızılay’ın başkanı Ekrem Kınık’ın "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” açıklamasını protesto etti. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilmiş öğrenim ve harç kredisi borçlarının silinmesine yönelik ‘KYK Borçları silinsin’ kampanyası yürüten Öğrenci İnisiyatifi, iKınık’ın açıklamasına gönderme yaparak “KYK Borçlarımız’dan Kaçınalım” yazılı pankart açarak eylem gerçekleştirdi.

Başkent Gaz’dan Kızılay’a, Kızılay’dan Ensar Vakfı’na zincirleme 8 milyon dolarlık soru işaretleriyle dolu bağış hikayesine yönelik tepkiler devam ediyor. Birçok soru işaretini içinde barındıran ‘bir garip bağış hikayesi’nin üstü kazıldıkça bakalım altından daha neler çıkacak. Bağış hikayesine ilişkin sorulardan biri de, ‘Neden Başkent Gaz, Ensar Vakfı’na bağış yapmak için Kızılay’ı aracı olarak kullandı da, bağışı direk yapmadı?’ Bu soru karşısında bağışı yapan da, alan da, aracı olan da tatmin edici cevaplar veremiyor.

Önceki gün, Torunlar’a ait Başkent Gaz’ın Ensar Vakfı’na 8 milyon dolarlık bağışına aracılık yapan Kızılay’ın başkanı Ekrem Kınık, katıldığı bir televizyon programında, ‘minareyi çalan, kılıfını hazırlar’ misali cevaplarıyla dikkat çekti. Ama artık ‘mızrak çuvala sığmıyor’.

‘Kızılay neden Ensar’a bağışa aracılık etti’? sorusunun cevabını içinde bulamadığımız Kızılay Başkanı Kınık’ın cevabı şöyle: "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır. Devlet size yasal olarak bir imtiyaz vermiş. Devlet diyor ki; mesela bir eğitim kurumu veya bir sağlık kurumunu benim şartlarımla yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden veya doğrudan bu yatırımı yapabilirsiniz ve vergi matrahından düşme hakkınız var. "

Kızılay Başkanı Ekrem Kınık’ın insan aklıyla alay edercesine verdiği “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” cevabı sosyal medyada epey gündem oldu ve tepkiyle karşılandı.

Kızılay başkanının kelime oyunu içeren bu cevabına bir tepki de İzmir’de üniversite öğrencilerin geldi. Bir süredir ‘KYK Borçları Silinsin’ başlığı ile kampanya yürüten Öğrenci İnisiyatifi aktivisti üniversite öğrencileri  ‘Madem ki vergiden kaçınmak vergi kaçırmak değil. KYK borçlarımızdan kaçınmak istiyoruz’ pankartı açarak eylem gerçekleştirdi.

Öğrenci İnisiyatifi facebook hesabında şu açıklamaya yer verildi: 

“Vergi kaçırmak başka, vergiden kaçınmak başka" diyen Kızılay Başkanı’nı ve onun itiraf ettiği AKP'nin yağma, talan, yolsuzluk düzenini protesto ediyoruz.

Madem ki vergiden kaçınmak vergi kaçırmak değil;

O halde geleceğimize ipotek koyan KYK borçlarımızdan kaçınmak istiyoruz!

Ulaşıma, barınmaya, faturalara her gün gelen zamlardan kaçınmak istiyoruz!

Geleceğimizi istiyoruz!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler