Öğrenci İnisiyatifi’nden Karabağlar Belediyesi’nde direnen işçilere ziyaret

Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, İzmir Karabağlar Belediyesi’nde direnen Dev-Turizm İş Sendikası üyesi işçiler ziyaret etti. Öğrenciler, işçilerin ve gençliğin sermayeye karşı mücadelesinin önemini vurguladı.

Öğrenci İnisiyatifi’nden Karabağlar Belediyesi’nde direnen işçilere ziyaret

İzmir’de Öğrenci İnisiyatifi üyeleri Üçyol’da bulunan Karabağlar Belediyesi’ne bağlı Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri’nde TİS görüşmelerinde haklarını alamadıkları için greve başlayan işçileri ziyaret etti.

Dayanışma mesajlarını ileten öğrenciler, ekonomik krizin derinleştiği bu ortamda işçilerin hakları için direnmesinin önemini vurgulayarak “Karabağlar’da Flormar’da Cargill’de Tariş’te ve yükselerek devam eden emekçilerin tüm direnişleri, öğrenci gençliğin kampüslerdeki mücadelesini, kampüslerdeki mücadeleler emekçilerin direnişlerini büyütecektir” dedi.

İşçiler, belediyenin gerçek dışı rakamlar açıklayarak grevi zayıflatmaya çalıştığına dikkat çekerek, aldıkları ücretlerin asgari ücretin altında olduğunu, bu koşullar altında işçilerin insanca bir ücret için greve çıktıklarını ve öğrenci gençliğin desteğinin kendilerine moral ve güç kattığını ifade ettiler.

Krizin faturasının emekçilere çıkarılmak istendiğinin altını çizen öğrenciler, öğrenci gençliğin ve işçilerinin direnişlerinin ortaklığını vurguladı. Genç işsizliğindeki artışa ve öğrenim gördükleri sürede çalışmak zorunda kalan öğrencilerin güvencesiz işlerde çalıştırıldığına dikkat çekerek “Sermayenin saldırıları emekçilerin haklarını gasp etmeyi, en demokratik hakların kullanımını dahi yasadışı göstermeyi amaçlıyor. Bizler sermayenin bu saldırılarını yaşam alanlarında yoğun biçimde hisseden; ev kiralarından yurt parasına, harçlardan gıdaya ve ulaşıma kadar hayat pahalılığındaki artıştan etkilenen, işsizlik kıskacı altında boğuşan gençler olarak emekçilerin insanca yaşayacak bir ücret ve hak talebinin destekçisiyiz” dediler.

Grevin işçilerin en meşru demokratik hakları olduğunu ifade eden öğrenciler “Grev hakkının meşruluğu ve işçilerin mücadelesinin zafere ulaşması için gerçekleri topluma anlatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandılar.

Grevin takipçisi ve destekçisi olacaklarını belirten öğrenciler işçilerle fotoğraf çektirdikten sonra alkışlarla ve sloganlarla direniş alanından uğurlandılar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler