Öğrenci İnisiyatifi, SGDF ve Dev-Güç Mahir Çayan’ı ve 9 yoldaşını andı

Öğrenci İnisiyatifi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ) Kızıldere Katliamı’nın yıl dönümünde Mahir Çayan’ı ve 9 yoldaşını mezarı başında andı. Mezar başında yapılan açıklamada ‘Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur’ denildi.

Öğrenci İnisiyatifi, SGDF ve Dev-Güç Mahir Çayan’ı ve 9 yoldaşını andı

Öğrenci İnisiyatifi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ) üyesi gençler Kızıldere Katliamı’nı anmak için bugün Ankara Karşıyaka mezarlığında bir araya geldi. Katliamın yıl dönümünde Mahir Çayan’ı ve 9 yoldaşını mezarı başında andı. Mezar başında konuşma yapan gençler ‘Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur’ dedi.

Gençlik örgütlerinin açıklamaları şöyle;

Öğrenci İnisiyatifi: Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur

"Türkiye, AKP eliyle büyük bir toplumsal çöküşe sürükleniyor, tek adam diktatörlüğü, kurumsallaştırılmaya çalışılıyor.  Karanlık gidişata "Hayır!" diyenler topyekûn vatan haini-terörist ilan ediliyor. Ancak bütün bu baskılara, zor kullanmalara ve yaşatılan bunca acıya rağmen direnenler sokakları, üniversiteleri özgürleştirmeye devam ediyor.

Bugün bu karanlık gidişata karşı çıkıp reddedenlerin fikirlerini ve eylemlerini yasladıkları yerin 68'in devrimci dalgası olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bugün iktidarın düşmanca saldırdığı üniversitelerin eleştirel düşüncesinin gelişmesinde 68 hareketinin önemi gözardı edilemeyecek kadar büyüktür. AKP'nin merdiven altı KHK'lar ile üniversitelerden ihraç ettiği akademisyenlerin demokrat düşüncelerinin gelişmesinde büyük payı vardır hiç kuşkusuz Kızıldere'de ölümsüzleşen Mahir Çayan ve arkadaşlarının.

Çocuklar açlıktan ölmesin, işçiler sömürülmesin, hiç kimse etnik ya da dini kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğramasın diye eşit ve özgür bir dünya özlemiyle koyulmuşlardı yola onlar. Hayal ettikleri dünyayı gerçek kılmak için vazgeçmişlerdi yaşamlarından bile. Denizler asılmasın diye düştüler Kızıldere yollarına Mahirler. Yüreklerinde bir tutam umut, mataralarında sonsuz ab-ı hayat ve dillerinde "Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik!" nidalarıyla yürüdüler ölümün üstüne cesurca. 

Kızıldere karanlık gidişata karşı çıkışın manifestosudur. Dayanışmanın, yoldaşlığın, fedakarlığın, cüretkarca "Hayır diyebilmenin tarihidir Kızıldere. Üniversitelerden sokaklara onların uğruna canlarını verdikleri özgür ve eşit bir dünya düşünü gerçek kılacağız."

Öğrenci İnisiyatifi, SGDF ve Dev-Güç Mahir Çayan’ı ve 9 yoldaşını andı

SGDF: On’ların mirası ‘birleşik mücadele’dir

"Yenilgiler, zaferler direnişlerle dolu tarihsel bir sürecin eşiğinden geçiyoruz. Onlar 68 öğrenci-gençlik hareketinin isyancıları, 71 devrimci atılımının devrimci gençlik önderleridir. Kızıldere’yi anlamak için 71 devrimci kopuşuna bakmak gerekir. Kızıldere’nin mayası 71 atılımından gelmektedir. Mahiri ve 9 yoldaşını, Denizi, İbrahimi ve onlarcasını öne çıkaran bu kopuş isteği ve atılım iradesiydi On'lar Denizlerin idamını engellemek için Kızıldere o kerpiç evde devrimin tanımını yeniden yazdılar.

Bugün bu anmayı SGDF Dev-Güç ve Öğrenci İnsiyatifi olarak yapıyoruz. Kızıldere siper yoldaşlığı ve birlikte mücadeleyi bayraklaştırmıştır. Kızıldere ruhu ancak böyle eylemler ve pratikler ile yaşatılabilir. Mahir Çayan'ın da dediği gibi ülke faşizmin kuşatması altında ise tüm güçler birleşmelidir.  Bizi bir araya getiren de tam da budur. Bu sözün, eylemselleşmesidir. On'ların mirası ve içinden geçtiğimiz sürecin anahtarı, birleşik mücadeleyi genişletmek, yaymaktır.

Doğrudan diktatör ağzıyla söylenen; "komünistler üniversitelerde okutmayacağız" söylemi ve peşi sıra gündeme gelen YÖK’ün disiplin yönetmeliğini değişecek olması topyekûn gençlik mücadelesini sindirmeye yönelik bir hamledir.

Gençlik On'ların izinde devrim bayrağı taşımaya ve yükseltmeye devam edecek."

Öğrenci İnisiyatifi, SGDF ve Dev-Güç Mahir Çayan’ı ve 9 yoldaşını andı

DEV-GÜÇ: On’ların irade ve cüretlerini kuşanıyoruz

"Bugün hem Mahir ve 9 yol arkadaşını anıyoruz hem de onların tohumunu serptiği devrimci dayanışmanın ve yoldaşlığın özünü yaşatıyoruz. Mahirlerin bıraktığı kavga ve yoldaşlığı bizlerden önce faşistlerce kurulan pusuda bile yaşattı Aynur Sertbudak. Son kurşunlarına kadar Suphi Nejat, Aziz Güler bırakmadılar kavgayı bir an olsun bile. Şimdi bizler faşizme karşı Mahirlerin ve tüm ölümsüzleşen yoldaşlarımızın irade ve cüretini kuşanıyoruz. Burada Mahirin yani başında söz veriyoruz; Yoldaş bıraktığın bu kavgada bir gün bile yorulmayacağız, devraldığımız bayrak hiç düşmeyecek, bir an bile vazgeçmeyeceğiz. Ve biliyoruz ki bu kavgayı zaferle taçlandıracağız."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler