Ofton’un otellerinde 270 işçi mağdur: İşçiler mart ayından beri maaş alamıyor!

Ofton İnşaat Turizm Sanayi Yatırım AŞ’ye bağlı The Elysium İstanbul, Elysium Styles Hotel'de ve Hilton Doubletree Hotel’de çalışan yaklaşık 270 işçi, mart ayı maaşlarını alamadı. 1 Nisan’dan itibaren üç oteli de kapatan Ofton’un bünyesindeki işçiler, hiçbir muhatap bulamıyor.

Ofton’un otellerinde 270 işçi mağdur: İşçiler mart ayından beri maaş alamıyor!

Ofton Turz. İnş. San. Yatırım A.Ş. bünyesindeki The Elysium İstanbul, Elysium Styles Hotel ve Hilton Doublethree Hotel'de çalışan yaklaşık 270 işçi Mart ayına ait maaşlarının ödenmemesine ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

1 Nisan'dan itibaren her üç oteli kapatan Ofton İnşaat, bünyesinde çalışan işçilerin alacaklarını ödemedi. Muhatap bulamadıklarını belirten işçiler, işletme tarafından da bilgilendirilmediklerini kaydetti.

Ofton İnşaat Otel İşçileri tarafından yapılan açıklamada, Elysium otellerinin 2019 yılını 52 milyon turistle rekor kırarak kapattığına dikkat çekti.

2020 yılının ilk çeyreğinde 4 milyona yakın turistin ülkeye geldiğini, Nisan ayına kadar işletmelerin zarar etmesinin söz konusu olmadığı ifade edilen açıklamada, "Pandemi sürecinde işçisine hiçbir destek ve yardımda bulunmayan Ofton Turizm İnşaat Sanayi Yatırım A.Ş, işçilere ücretsiz izin formu imzalatarak, kısa çalışma ödeneğine başvurarak devletin ödeyeceği yüzde 60'lık maaşla işçileri başbaşa bırakmıştır. Bu ödenekten faydalanamayan emekli ve yeni işe giren işçilerin mağduriyeti artmış, hiçbir geliri olmayan bir çok işçi ise zor duruma düşmüşlerdir" denildi.

Pandemiyi bahane ederek geriye dönük Mart ayına ait maaşları  yatırmayarak bu sıkıntılı süreçte işçileri daha da mağdur duruma düşüren Ofton Turz. İnş. San. Yatırım A.Ş.'nin geçmiş dönemlerde de işçilere maaş ödememesi sebebiyle kamuoyunda tanınmıştır.

Firma kısa çalışma ödeneğine başvurmuş; ancak yeni işe giren ya da emekli işçiler bu ödenekten de yararlanamıyor. BirGün’e konuşan bir işçi durumunu şöyle ifade etti: “Salgın başlayana kadar kış sezonunda olmamıza rağmen hiçbir sıkıntımız yoktu, müşterilerimiz vardı. Buna rağmen mart ayı maaşımız verilmedi. Şimdi kısa çalışmadan bin 900 lira alıyorum, çocuklarım var, evim kira. Ailem, akrabalarım destek oluyor. Kısa çalışmadan faydalanamayan arkadaşlarımız ise çok daha kötü durumda. Biz hak etmediğimiz hiçbir şey istemiyoruz, emeğimizin karşılığını istiyoruz.” 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler