OECD: 'Türkiyeli işçilerin özel hayatları yok'

Çeşitli ülkelerden işçilerin yaşam koşullarına göre oluşturulan grafik, Türkiyeli işçilerin çalıştıklarına oranla özel hayatlarının olmadığını ortaya koydu.

OECD: 'Türkiyeli işçilerin özel hayatları yok'

Kendi üyesi 35 ülkenin yanı sıra Brezilya, Rusya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayan işçilerin yaşam standartlarını inceleyen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), işçilerin çalışma hayatları ile özel hayatlarının karşılaştırmalı oranına göre oluşturulan bir grafik sundu.

Buna göre Türkiye, 0 ila 10 arasındaki derecelendirme endeksinde tam olarak 0,0 oranı ile değerlendirme kapsamındaki 38 ülke içerisinde açık ara en dengesiz ülke olmanın yanı sıra, işçilerinin çalışma hayatları karşısında hiç özel hayatlarının bulunmadığı tek ülke olarak emekçiler adına nasıl bir cehennem olduğunu bir başka açıdan tekrar ifade etmiş oldu.

Çalışma-özel hayat dengesi

Bir işçinin çalışma-özel hayat dengesi, bir gününün ne kadarını çalışarak ve ne kadarını iş dışında kendi hayatına zaman harcayarak geçirdiğini kıyaslayarak elde edilirken çalışma kapsamında Türkiye’yle ilgili edinilen sonuçlar şu şekilde:

-Aşırı uzun süre çalışanların toplam çalışanlara oranı yüzde 33,8. (OECD ortalaması yüzde 13)

-İş saatlerine bağlı olarak çalışma-özel hayat dengesi, artacağı yerde, 2006’dan bu yana düzenli olarak 1,6 puan azalıyor.

-Kadın ve erkek emekçilerin çalışma saatleri bakımından çalışma-özel hayat dengeleri arası cinsiyet eşitsizliği oranı 1,42. (1 oranı tam cinsiyet eşitliğine yani aynı sürelerde çalışma anlamına gelir)

-Emekçilerin beslenme, uyuma ve çalışma harici tüm aktivitelere ayırabildiği süre 12,6 saat.

Türkiye’nin ardından çalışma-özel hayat dengesinin en kötü olduğu ülkeler ve indeksleri şu şekilde:

-Meksika: 0,8

-İsrail: 4,6

-Güney Kore: 4,7

-Japonya: 4,8

Türkiye, çalışma süreleri bakımından da en kötü ülke

OECD’nin hazırladığı bir başka rapor olan ve çalışma süreleri bakımından çeşitli ülkelerin emekçilerinin değerlendirildiği 2015 tarihli bir başka grafikte, haftada 60 saat ya da daha fazla çalışanların emekçilerinin oranı yüzde 23,3 olan Türkiye, emekçi düşmanı sömürü düzeninin sicil listesinde yine en yukarıda.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler