ODTÜ'de sağlık merkezine gidemeyen işçiler iş bıraktı: Sağlık yoksa iş de yok

Üniversitede bulunan sağlık merkezinden yararlanmalarına izin verilmeyen ODTÜ işçileri, “Sağlık yoksa iş de yok” diyerek iş bıraktı.

ODTÜ'de sağlık merkezine gidemeyen işçiler iş bıraktı: Sağlık yoksa iş de yok

ODTÜ işçileri, üniversite bulunan sağlık merkezine gitmelerine izin verilmemesi üzerine iş bırakma eylemi yaptı. ODTÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı, tedavilerinin üniversite içerisinde bulunan sağlık tesisinde yapılamayacağını bildirdiği 257 işçiyi çevre yerleşkelerde bulunan sağlık tesislerine yönlendirdi. Rektörlük binası önünde toplanarak sağlık merkezine yürüyen işçiler “30 bin kişiyi tedavi eden sağlık merkezi, bizi neden tedavi etmiyor” diyerek ayrımcılığa tepki gösterdi.

Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, sağlık hakkı hizmetine ulaşım talebiyle bir gün iş bırakma eylemi düzenledi. Rektörlük önüne toplanan işçiler sık sık “İşçiler burada rektör nerede” sloganları attı. Rektörlük merdivenlerine çıkmak isteyen işçiler, kapının kilitlendiğini görünce bir süre bina önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler rektörlükten sağlık merkezi önüne yürüdü.

'Kalabalık yapıyorsunuz' deniyor

İşçiler sağlık merkezini kullanmalarına çıkarılan engele kızgın. Bir işçi, “30 bin kişiyi tedavi eden sağlık merkezi, beni neden tedavi etmiyor? Vebalı mıyım ben?" diye tepki gösterdi. Bir başka kadın işçi ise “Sağlık merkezini bir sene öncesine kadar kullanıyorduk ama şimdi kullanamıyoruz. Memur ve öğrenciler kullanabiliyor ama işçiler olarak bizler kullanamıyoruz. Gerekçe olarak ise bizlere 'Kalabalık yapıyorsunuz' denildi. Hasta olduğumuzda izin istemek zorunda kalıyoruz. Mesai saatleri içerisinde dışarıya zar zor gönderiliyoruz. Gönderse dahi sabah muayene oluyorum, öğlen sonuçlarımı almaya gidemiyorum. Okulda acil bir şey olsa bana müdahale etmeyecekler mi?” dedi.

ODTÜ anlaşmaya uymadı

Sağlık merkezi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Tez-Koop-İş Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Mustafa Barın, daha önce ODTÜ Genel Sekreteri ve rektörlükle yapılan toplantıda anlaşma sağladıklarını söyledi. Anlaşmada herkesin işyeri hekimine gideceğinin kararlaştırıldığını aktaran Barın, toplu sözleşme süreci bittiğinde ODTÜ Rektörlüğü ile bu hususta anlaşmaya varıldığını dile getirdi. Fakat ODTÜ yöneticilerinin bir kurumu temsil ettiğinin farkında olmadığını söyleyen Barın, “Mutabakata varıldıktan sonra gereğinin yerine getirilmesi gerekir” dedi. Barın, yaptıkları iş bırakma eyleminin etkisinin ODTÜ'nün her alanında kendisini göstereceğini söyledi.

(Evrensel)

Son Haberler

Popüler Haberler