‘ODTÜ bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait değildir’

30 öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayımlayarak atanmış ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan’ın üniversitedeki uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Açıklamada atanmış ODTÜ yönetim için “iktidar yalakalığından aldığı destekle bu okulun bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait olduğunu zannetme gafletine düşüyor” değerlendirmesi yapıldı.

‘ODTÜ bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait değildir’

SiyasiHaber

Orta Doğu Teknik Üniversite’sinin atanmış olan rektörünün hukuksuz uygulamalarından  uzun zamandır rahatsız olan ODTÜ öğrencileri Rektör Mustafa Verşan’ı siyasal iktidarın yansıması bir kayyım olarak görüyorlar. Bir okul öğrencisinin hukuksuzca yurttan atılması bardağı taşıran son damla oldu ve 30 öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayımlayarak üniversite rektörünü sert bir biçimde eleştirdi.

Rektörlüğün hukuksuz uygulamalarına yer verilen açıklamada, “Gittikçe her şeyi tekeline alan bir anlayışı benimseyen atanmış yönetim, iktidar yalakalığından aldığı destekle bu okulun bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait olduğunu zannetme gafletine düşüyor ve bizlere ait olan yaşam alanlarımızı tüm kuvvetiyle işgal ediyor.” deniyor.

“Hukuksuzlukların peşini bırakmayacağımızı, her daim buna karşı direnişimizi büyüteceğimizi her karşı çıkışımızda olduğu gibi yine belirtiyoruz. Rektör atamaları da yaklaşırken şunu belirtmek gerekir: Ne Verşan ne de yerine gelecek bir başka iktidar yansıması kayyım bu okula rektör olamaz!” denilerek son buluyor.

30 öğrenci topluluğunun ortak açıklamasının tamamı şöyle:

"Baskılarınız öğrencileri yıldıramaz!

ODTÜ yönetimi atandığından beri meşruiyet zeminini kaybederek bugünlere geldi. Atanmış yönetim; şenlikten topluluk kapatmaya, okula okuldan olmayan faşist kitlenin sokulmasından polisin habitatı olacak boyutta polis sokmaya kadar birçok demokratik olmayan, saldırgan yol ile öğrencileri baskı altına almaya çalıştı. Polis şiddetine karşı boykot, şenlik iptaline karşı eylem diyen öğrencileri baskı altına alamayacaklarını bir türlü anlamayan kayyım yönetim, sıkıştıkça hukuksuzluklara girişmeye başladı. Kavaklık’ta ruhsatsız yurt yapmaya onay verecek kadar iktidar yanlısı, okuldan bihaber atanmış bir yönetimi istemeyen akademi ve öğrenciler karşı çıktıkça da bu hukuksuzlukların dozunu her geçen gün arttırdı. Bizlere halay çektirdik diye soruşturma açıldı, dışarıda demokratik haklarımızı kullandık diye gözaltına alındık ve bu yüzden okul yönetmeliğinden soruşturma açıldı, yetmedi salgın sürecinde pankart astığımız için soruşturma açıldı ve o da yetmemiş olacak ki geçtiğimiz günlerde arkadaşımız Cem Eren Aslan devam etmekte olan dava gerekçe gösterilerek yurttan atıldı. Dahası dava sonuçlanıncaya kadar da tekrar başvuru yapamayacağı bildirildi. Bu bildirimin okulun kapalı olduğu yaz dönemi içinde yapılması bu olayın üstünü kapatmaya yönelik alışık olduğumuz girişimlerdir. Gittikçe her şeyi tekeline alan bir anlayışı benimseyen atanmış yönetim, iktidar yalakalığından aldığı destekle bu okulun bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait olduğunu zannetme gafletine düşüyor ve bizlere ait olan yaşam alanlarımızı tüm kuvvetiyle işgal ediyor. Üstelik bunu mezuniyette çıkıp konuşacak cesareti dahi olmayan yönetim yapıyor! Öte yandan salgın sürecinde ekonomik sorunlar derinleşirken ve kira, fatura, gıda gibi temel ihtiyaçlar cep yakarken bir öğrenci için en ekonomik konaklama seçeneği olan yurt hakkını anayasada dahi yazan “kanıtlanıncaya kadar herkes masumdur” karinesini hiçe sayarak eğitim hakkı ile bağdaşık bu hakkını gasp eden yönetim hadsizliğini ve seviyesizliğini kanıtlamıştır ve öğrencileri açlığa mahkum etmektedir. Geçinemediği için intihar eden Sibel Ünli’nin katilleri işte bu koltuklarda oturanlardır. Ancak bizler biliyoruz ki hukuksuz işlerinizin artması korkunuzdan gelmektedir. Bizleri bu hukuksuzluklarla baskı altına almaya çalıştıkça korkunuz her geçen gün artacaktır çünkü her zaman karşınızda direnen ODTÜ öğrencileri, gençlik olacaktır. Hukuksuzca yurt hakkından olan arkadaşımız Cem Eren Aslan’ın yanındayız ve hakkının geri verilmesini tüm ciddiyetimizle belirtiyoruz. Bu hukuksuzlukların peşini bırakmayacağımızı, her daim buna karşı direnişimizi büyüteceğimizi her karşı çıkışımızda olduğu gibi yine belirtiyoruz. Rektör atamaları da yaklaşırken şunu belirtmek gerekir:

Ne Verşan ne de yerine gelecek bir başka iktidar yansıması kayyım bu okula rektör olamaz!”

Antifa ODTÜ

Çağdaş Dans Topluluğu

Çevre Topluluğu

Çöpsüz ODTÜ İnisiyatifi

DKSK

Doğanın Çocukları

Eğitim Topluluğu

Fikir Kulüpleri Federasyonu – ODTÜ

İstatistik Topluluğu

Kavaklık İnisiyatifi

Medya Topluluğu

Mimarlık Topluluğu

Münazara Topluluğu

ODTÜ Emek Gençliği

ODTÜ HDK Gençlik Meclisi

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması

ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu

ODTÜ Müzik Toplulukları

ODTÜ Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu

Öğrenci Faaliyeti

Öğrenci Kolektifleri

Özgürlükçü Gençlik

SİTOP

Siyaset Bilimi Topluluğu

Sosyalist Devrimci Gençlik

Sosyoloji Topluluğu

Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu

UGT

Üniversiteli Kadın Kolektifi

Yapı Topluluğu

 

vvv

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler