Ocak ayında erkekler tarafından 27 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Ocak ayı raporuna göre, kadınların çoğu, eşleri, babaları, erkek arkadaşları veya oğulları tarafından katledildi

Ocak ayında erkekler tarafından 27 kadın öldürüldü

SiyasiHaber

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ocak ayı raporunu açıkladı. Platform tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak ayında 27 kadın erkekler tarafından katledildi, 7 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Rapora göre, 22 kadının hangi bahanelerle katledildiği belirlenemezken, 5’i boşanmak istediği veya arkadaşlık isteğini reddettiği için katledildi.

KCDP açıklamasında, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

İllere göre Ocak ayının kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri verileri ise şöyle:

Her biri birer yaşam olan 34 kadın kardeşimizin isimlerini sizinle paylaşmak isteriz:

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Ocak ayında öldürülen 27 kadının 3’ünün kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 7’si birlikte oldukları erkek, 5’i evli oldukları erkek, 5’i oğlu, 3’ü babası, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 1’i akrabası ve 1’i de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmüştür.

Kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

Kadınların 15’i ateşli silahlarla, 8’i kesici aletle, 1’i boğularak, 2’si darp edilerek, 1’i de yakılarak öldürüldü. 

Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

Kadınların 18’i evinde, 6’sı sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i ıssız bir yerde öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sendikal faaliyet yürüttükleri için işten çıkartılan VIP Tekstil işçisi kadınlar sendika hakları için mücadelelerine devam ediyor. Sendikalaşma bir haktır, bunu bahane göstererek işten çıkarmak ise suçtur. TÜİK verilerine göre, son bir yılda iş aramaktan vazgeçip ‘ev işleriyle meşgul’ kadınların sayısı 632 bin daha arttı. Böylece TÜİK’e göre işgücü dahi sayılmayan kadınların sayısı Ekim 2019'da 11 milyon 549 bine yükseldi.  TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır.  Ancak biz biliyoruz ki, çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre Ocak ayında öldürülen kadınların 5’i bir işyerinde çalışıyor, 1’si çalışmıyor ve 21 kadının çalışma durumu bilinememektedir.

Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler