Nusaybin ‘işkence’ davasında nezarethane görüntüleri silinmiş!

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı sonrası gözaltına alınanların şikayeti üzerine Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, emniyetten istenen “işkence” görüntülerinin silindiği ortaya çıktı.

Nusaybin ‘işkence’ davasında nezarethane görüntüleri silinmiş!

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra 17’si çocuk, 70 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlar, “mizansen görüntüler” çekildiğini, ardından işkenceye maruz kaldıklarını ailelerine, avukatlarına ve yargılandıkları mahkeme heyetine anlatmıştı. Gözaltına alınanların şikayeti üzerine Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı, iddialara ilişkin soruşturma başlattı.

İki yılı aşkın süredir devam eden soruşturma dosyasında, dosya savcısının değişmesi ile gizlilik kararı kaldırıldı. Dosyada, avukatların talepleri ve birkaç adli tıp raporundan başka belge bulunmuyor. Avukatların yeni aldığı soruşturma dosyasında yeni bir skandal ortaya çıktı.

Kamera resetlenmiş

Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu, 21 Haziran 2016 tarihinde Nusaybin Emniyet Müdürlüğü’ne yazdığı talimat ile işkence gördüğü iddia edilen 12 çocuğun kaldığı nezarethanenin kamera kayıtlarını istedi. Savcılığa verilen yanıtta, “Çocuk Şube Müdürlüğümüzde kurulu kayıt sistemi otomatik kayıt yapmakta ve içerisinde yüklü hafızanın dolması halinde kendisini otomatik olarak resetlemekte olduğundan bugün itibariyle yapılan kontrolde en son tarih olarak 30.06.2016 gününden önceki kayıtların sistemin kendisini resetlemesi sebebiyle silindiği ve tarih itibariyle sistemimizde istenilen güne ait kamera kayıtlarının bulunmadığı tespit edilmiş olduğu” ifadeleri yer aldı.

26 Mayıs’a dair görüntiler de yok

Sadece 12 çocuğun kaldığı nezarethanenin görüntüleri değil, 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınanların tamamının görüntüsünün olmadığı ortaya çıktı.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler