Nusaybin Davası’nda ‘Paris Komünü’ savunması

Nusaybin’de, sokağa çıkma yasakları sırasında tahliye edildikten sonra tutuklanan 50 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşmasında ‘özyönetim’i savunan sanıklar, yapılan yargılamanın ‘adil olmadığını’ söyledi. Tutuklu sanıklardan İsmail Yılmaz, “Biz özyönetim direnişi ışığını Paris Komünü’nden aldık” dedi.

Nusaybin Davası’nda ‘Paris Komünü’ savunması

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 50 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması görülüyor.

Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü binasının duruşma salonuna çevrilen bölümünde yapılıyor.

Yargılama için Tokat, Elazığ, Mardin ve Siverek’teki cezaevlerinde bulunan tutuklular duruşma salonuna getirildi.

Yapılan kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada savunmalara geçildi.

‘Özyönetim direnişi ışığını Paris Komünü’nden aldı’

İlk olarak Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan İsmail Yılmaz savunma yaptı. Marksist-Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olduğunu belirten Yılmaz, “Kendi kaderlerini tayin etme haklarını elde etmeleri için Kürt halkına destek verdiğini” söyledi ve Kürt halkı üzerinde uzun bir süredir ciddi baskıların olduğunu ifade etti.

Yılmaz, “Özyönetim, belki bugün kazanmamıştır. Paris Komünü 70 gün sürmüştü. Biz özyönetim direnişi ışığını Paris Komünü’nden aldık. Bugünkü özyönetim direnişlerinin ışığı da yarınların ışığı olacaktır” diye konuştu.

“Burada yargılanması gereken sistemdir” diyen Yılmaz, mahkemeden adalet beklentisi olmadığını söyledi.

Bir diğer MLKP üyesi olan Süleyman Göksel Yerdut’un savunmasıyla devam eden duruşmada, yapılan yargılamanın ‘adil’ olmadığı savunuldu.

Yerdut’un savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Ne olmuştu?

Kentteki yasaklar sırasında 76 kişi tahliye edildikten sonra gözaltına alınmış ve 17’si çocuk 67 kişi 19 ayrı suçlama gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Tutuklanmanın üzerinden 19 ay geçtikten sonra 17 tutuklu çocuk, hazırlanan iddianame kapsamında 9 Ocak’ta Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmıştı. Çocuklar çıkarıldıkları mahkemede yaptıkları savunmada kendilerine yapılan işkenceleri anlatmıştı. 10 Nisan’a ertelenen ikinci duruşmada ise aileler ve basın mensupları salona alınmamıştı.

Diğer 50 kişi ise 16 Ocak 2018’de ilk kez Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmıştı. Günlerce süren duruşmada, sanıklar işkenceyi anlatıp, demokratik özerkliği savunmuştu.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler