Nükleer anlaşma kararının ardından İsrail Şam'a saldırdı, hava savunma sistemleri iki füzeyi etkisiz hale getirdi

İsrail işgal güçlerinin, Suriye’nin başkenti Şam’ın batı kırsalındaki El-Kisve bölgesine yönelik füze saldırısının Suriye Hava Savunması tarafından püskürtüldüğü bildirildi

Nükleer anlaşma kararının ardından İsrail Şam'a saldırdı, hava savunma sistemleri iki füzeyi etkisiz hale getirdi

Suriye yönetimine yakınlığıyla bilinen Al-Masdar’ın haberine göre, İsrail Hava Kuvvetleri’nin bugün  (8 Mayıs) gece saatlerinde Suriye’nin başkenti Şam’ın batı kırsalını vurduğu, işgal altındaki Golan Tepeleri yakınlarında da büyük patlamaların yaşandığı öne sürüldü.

Sahadan gelen ilk raporlara göre, İsrail Hava Kuvvetleri’nin, Şam’ın batı kırsalındaki El-Kisve kasabası yakınlarındaki askeri mevzileri vurduğu ve henüz kayıp haberlerinin gelmediği kaydedildi.

Suriye Ulusal Savunma Güçleri (NDF), Şam kırsalındaki El-Kisve’de Suriye ordusunun hedef alındığını ve büyük bir patlamanın yaşandığını duyurdu.

SANA: İsrail’in attığı füzeler imha edildi

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan askeri bir kaynak, Şam’ın El-Kisve kasabasına atılan iki İsrail füzesinin Suriye Hava Savunması tarafından imha edildiğini söyledi.

Bazı raporlara göre de İsrail savaş uçaklarının bir Hizbullah konvoyunu vurduğu iddia edilse de bu haber henüz doğrulanmadı.

Trump’ın İran kararının ardından…

İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırısı, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran nükleer anlaşmasından çekildiklerini açıklamasının ardından yaşandı.

Öte yandan İsrail işgal güçleri de Suriye’deki İran güçlerinin “sıra dışı aktivitesini” tespit ettiklerini, bu nedenle işgal altındaki Golan Tepeleri’nde bulunan hava savunma sistemlerini hazır duruma getirdiklerini ve bomba sığınaklarının açılması emrini verdiklerini açıkladı.

“İsrail Savunma Ordusu güçleri, Suriye’den yapılacak saldırılara karşı alarma geçti” denilen açıklamada, “Suriye’deki İran güçlerinin sıra dışı aktivitesini tespit ederek İsrail Savunma Ordusu, yerel yönetimlere Golan Tepeleri’ndeki bomba sığınaklarını açma ve kullanma emrini verdi” ifadeleri yer aldı.

(Sendikaorg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler