NSU davasında karar açıklandı: Beate Zschaepe'ye ömür boyu hapis

Almanya'da beş yılı aşkın süredir devam eden Neo Nazi örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) cinayetleriyle ilgili davanın baş sanığı Beate Zschaepe 10 cinayetten suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

NSU davasında karar açıklandı: Beate Zschaepe'ye ömür boyu hapis

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde beş yılı aşkın süredir devam etmekte olan aşırı sağcı örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında karar açıklandı.

Manfred Götzl başkanlığındaki mahkeme heyeti davanın baş sanığı Beate Zschäpe'yi 10 cinayet ve terörist bir örgüte üye olmaktan suçlu bularak ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Diğer 4 sanığa verilen cezalar

  • Ralf Wohlleben, NSU üyesi, örgüte yardımdan cinayetlerde kullanılan Ceska tabancası ve susturucuyu temin etmekten 10 yıl hapis cezası aldı.
  • Carsten S. örgüte yardım ve yataklıktan 3 yıl hapis cezası.
  • Holger G. örgüte kimlik sağlamaktan 3 yıl hapis cezası.
  • Andre Eminger, örgüte yardım ve yataklıktan 2 yıl 6 ay hapis cezası.

437 duruşma yapıldı

Başsavcılık mütalaasında Beate Zschäpe'nin tüm cinayetleri bildiğini, diğer örgüt üyeleriyle cinayetleri birlikte planladığını, suç ortağı olduğunu vurgulayarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Almanya'nın en geniş kapsamlı davalarından NSU'da 5 sanığı 14 avukat savunurken, 93 mağduru ise 60 avukat temsil etti.

Şimdiye kadar 437 duruşmanın yapıldığı davada 765 tanık ve 56 uzman dinlendi.

Mahkeme önünde protesto

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre "Devlet ne kadar NSU'nun içinde?", "NSU'nun tamamen aydınlatılmasını bekliyoruz", "Nazi terörü ve ırkçılığa karşı birlikteyiz" yazılı dövizler taşıyanlar duruşma salonu önünde ölenler için 10 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra sloganlar attı.

"Döner Cinayetlerinden" Neonazi cinayetlerine

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında sekiz Türkiyeli, bir Yunanistanlı ve bir Almanyalı polisin öldürüldüğü seri cinayetlerin, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle bağlantısı, örgüt üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos ikilisinin bir banka soygunu sonrasında intihar etmesiyle 2011 Kasım'ında "şans eseri" ortaya çıkmıştı.

Cinayetlerdeki siyasi boyutun yıllarca yanlış yorumlanması veya bilerek görmezden gelinmesi, gerçek tesadüfen ortaya çıkana kadar cinayetlerin uyuşturucu ticareti ve bahis nedeniyle işlendiği iddiaları üzerinde yoğunlaşılması, kurbanların çoğunun dönercilikle uğraşması nedeniyle, sözkonusu cinayetler Alman medyasında "döner cinayetleri" olarak adlandırılıyordu.

Etiketler: Almanya, NSU, neo nazi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler