Noam Chomsky: Beyaz Saray’ı yöneten ‘megaloman sosyopat’ ABD’yi felakete sürüklüyor

Dil bilimci ve düşünür Noam Chomsky, Covid-19’un en fazla can aldığı ABD’yi “megaloman bir sosyapat”ın yönettiğini belirterek, yanlış Covid-19 ve iklim krizi politikaları nedeniyle ABD’nin felakete koştuğunu söyledi.

Noam Chomsky: Beyaz Saray’ı yöneten ‘megaloman sosyopat’ ABD’yi felakete sürüklüyor

 

Amerikalı dil bilimci ve düşünür Noam Chomsky, Beyaz Saray’ın ve Trump’ın Covid-19 salgını ve iklim krizi politikalarını eleştirdi.  Chomsky, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bu iki konuda aldığı yanlış kararlar nedeniyle felakete koştuğunu söyledi.  

Euronews’ten Yalçın Ademoğlu’nun haberine göre, salgın nedeniyle iki aydır evinden çıkmayan 91 yaşındaki düşünür, dünyada Covid-19'un en fazla can aldığı ülkesinde Beyaz Saray'ın sadece "seçim tarihlerine odaklanmış ve kendi çıkarlarını düşünen" bir "megaloman sosyopat" tarafından yönetildiğini ileri sürdü.

Göreve gelmesinden itibaren genel sağlık yasasını iptal eden Trump'ı salgının önüne geçebilecek tüm uyarı sistemlerini de rafa kaldırarak ülkenin hastalığa hazırlıksız yakalanmasına neden olmakla suçladı.

 

"Pandemi atlatılır, ama iklim krizi hayır"

Bununla birlikte pandeminin ne kadar tehlikeli olursa olsun bir şekilde atlatılacağını da söyleyen düşünür, kutuplardaki buzulların erimesinin, deniz seviyesinin yükselmesinin ve iklim değişikliğinin diğer sonuçlarının çözümsüz olduğunun altını çizdi. ABD'nin iklim anlaşmasından çıkarak felaketin daha da büyümesine neden olabileceğini söyleyen Chomsky, ilerleyen günlerde bu krize karşı mücadele veren güçlerin daha da somutlaşacağını ifade etti.

Chomsky'ye göre diğer bir sorun da Covid-19 nedeniyle kullanılmaya başlanan cep telefonu salgın takip uygulamaları. 91 yaşındaki entelektüel, artık her ürünün internete bağlanabildiğini ve böylece Google ve Facebook gibi teknoloji devlerine veri akışı gerçekleştiğini ve bu verilerin hükümetlere de gittiğini ileri sürdü.

 

"Çin'e benzememeliyiz"

"Teknoloji devlerinin hayatımızı kontrol etmesine izin verirsek Çin'e benzeriz" diyen düşünür, bu ülkede "sosyal kredi" sisteminin bulunduğunu, genelleşen yüz tanıma sistemi sayesinde herkesin takip edildiğini ve yanlış bir yere gitmeniz durumunda kredinizin düşürüldüğünü belirtti.

"Bunların sürmesi ya da sona ermesinin insanların elinde" diyerek iyimserliğini de kaybetmeyen düşünür, bu tür durumların ve hatta iklim değişikliğinin bile engellenebileceğini söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler