Netflix’in dizisi Atiye’nin setinde iş cinayeti: Sosyal medyada büyük tepki

Netflix'in yerli dizisi Atiye'nin setinde çalışan Hasan Karatay, iş güvenliği ihmali sonucu merdivenlerden düşüp hayatını kaybetti.

Netflix’in dizisi Atiye’nin setinde iş cinayeti: Sosyal medyada büyük tepki

Netflix yapımı 'Atiye' dizisinin setinde çalışan Hasan Karatay merdivenden düşerek yaşamını yitirdi. Sinema Televizyon Sendikası, Karatay'ın güvencesiz çalıştırıldığını, alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Olay sonrası Sinema Televizyon Sendikası tarafından yapılan açıklamada, ağır iş güvenliği ihmali olduğu belirtilerek, "Olayı yakından takip edeceğiz" denildi.

6 Şubat'ta sette çalışırken yüksek bir noktadan düştüğü öğrenilen Karatay'ın hastaneye kaldırıldığı ve 9 Şubat’ta burada beyin ölümü gerçekleştiği öğrenildi.

Karatay'ın boya işleri yaptığı settin yapımcılığını OG Medya üstlenmişti.

Karatay'ın cenazesi dün saat 17.00'da Sarıgazi Cemevi'nden kaldırıldı. Karatay'ın cenazesi memleketi Tokat'ta defnedilecek.

Sigortasız çalıştırılıyordu

Konu ile ilgili açıklama yayımlayan Sinema Televizyon Sendikası şunları söyledi:

"Atiye dizisinin setinde çalıştığı sırada, ağır ihmal sonucu merdivenden düşüp ağır yaralanan ve bir süredir yoğun bakımda olan meslektaşımız set işçisi Hasan Karatay'ın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine ve yakınlarına sabır diliyoruz"

"Hasan Karatay'ın sette ambulans ve iş güvenliği uzmanı olmaksızın sigortasız çalıştırıldığına dair bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. İş cinayetleri kader değildir. Tehlikeli sınıfta yer alan sette, yeterli iş güvenliği önleminin alınmadığı ve yapım şirketinin kusurlu olduğu açıktır."

"Setlerde ölmek istemiyoruz. Setlerde iş güvenliği uzmanı istiyoruz. Yaşanan bu acı olayı yakında takip edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz"

Oyuncular Sendikası yapım şirketinden açıklama istedi

Konuyla alakalı Twitter hesaplarından bir açıklama yapan Oyuncular Sendikası ise yapım şirketi yetkililerini kazanın nasıl gerçekleştiği konusunda kamuoyunu aydınlatmaya çağırdı.

Sendikadan yapılan açıklama ise şöyle:

"OG medya isimli yapım şirketinin "Atiye" (The Gift) Netflix internet dizisinin setinde çalıştığı sırada set işçisi arkadaşımız Hasan Karatay'ın ağır ihmaller sonucu bir "iş kazası" geçirdiğini ve 9 Şubat tarihinde hayatını kaybetmiş olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

"Kamera arkası ve önünde çalışanlar olarak yapım şirket yetkililerini kazanın nasıl gerçekleştiği ile ilgili kamuoyu açıklamasına çağırıyor, güvenli, sağlıklı, riskler ve tehlikelerin tespit edildiği önlemlerin alındığı işyerleri istiyoruz."

Etiketler: Netflix, Atiye, İş cinayeti

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler