Nesli tehlike altında olan beyaz gelincik Dersim'de görüntülendi

Dünyada her geçen gün sayıları azalan ve görüntülenmeleri çok zor olan sansargiller ailesinden beyaz gelincik, Dersim'in Ovacık ilçesi Koyungölü köyünde görüntülendi.

Nesli tehlike altında olan beyaz gelincik Dersim'de görüntülendi

Türkiye'de ve dünyada az sayıda görüntülenen ve sayıları hızla azaldığı için dünya çapında koruma altında bulunan beyaz gelincik, Ovacık ilçesine bağlı Köyüngölü köyünde Mutlu Akın tarafından görüntülendi. Daha çok yer altında yaşayan ve dışarı çok az çıkan beyaz gelincik, genellikle fare avlayarak ve kuş yumurtaları ile besleniyor. Gizlenerek yaşayan ve görüntü alınamayan hayvan türlerinden olan beyaz gelincik, yaşadığı bölgelere yakın yerleşim yerlerindeki kümes hayvanlarını da avlayarak besleniyor. Uzun gövde ve kuyruğu olan beyaz gelincik, çok hızlı hareket edip, çok küçük deliklerden içeri girebilme yeteneğine sahip.

"Kendimi şanslı hissediyorum''

Beyaz gelinciği görüntülemeyi başaran Mutlu Akın, "Ben özellikle son 5 yıldır her kış beyaz gelinciği köyde görüyorum. Çok hızlı hareket ettiği için bir türlü görüntüleyememiştim. Bu sene ilk kez yakınıma geldi ve görüntülemeyi başardım. Bizim evin kenarında hızla hareket ediyordu, fark edince pencereden gizlice çektim. Sürekli hareket ediyordu ve sanırım yiyecek arıyordu. Çok güzel bir hayvan, köyde birçok kişi varlığından haberdar ama kimse dokunmuyor. Beyaz gelinciği yakından görüntülediğim için kendimi çok şanslı hissediyorum" dedi. 

(DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler