Neçirvan Barzani: PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir meşruiyeti yok

Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Zînî Wertê'ye geçici süreliğine güç kaydırdıklarını belirterek, "Çözülmeyecek problem değil" açıklamasında bulundu.

 Neçirvan Barzani: PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir meşruiyeti yok

 

Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Konseyi toplantısının ardından gündemdeki gelişmeler ilişkin basın toplantısı düzenledi. Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından geçtiğimiz gün bombalanan ve KDP’nin askeri yığınak yaptığı Zînî Wertê bölgesindeki gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.  

 

 ‘Gerektiği zaman normale dönecek’

Zînî Wertê’ye yerleştirilen birliğin Peşmerge Bakanlığı’na bağlı olduğunu belirten Barzani, “Sizi temin etmek isterim ki ortada çözülemeyecek büyük bir sorun yok. Çözüme doğru adım da atıyoruz. Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi güçler, özellikle de koronavirüsü salgını gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığımız ve yine Irak ile Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik sıkıntıların yaşandığı aşılmaya çalışıldığı bir süreçte daha fazla birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırmalıyız. Biz Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbürosu ile diyalog halindeyiz. Zinî Wertê’ye gönderilen birlikten söz ediliyor. Bu birlik Peşmerge Bakanlığı’na bağlı bir güçtür. O bölgeye hiçbir yabancı güç gitmiş değil, ayrıca geçici bir durum için oraya konuşlandırılmışlardır. O birliğin orada kalmasına gerek kalmazsa kesinlikle orada kalmazlar. Fakat çok acayip yorum ve analizler de yapıldı, adeta Zinî Wertê atom projelerinin yapıldığı bir bölgeymiş gibi lanse edildi. Halihazırda yapılan, vatandaşları salgına karşı koruma amacı taşıyordu ve geçiciydi. Kesinlikle geçici de olacak ve gerektiği zaman her şey normale dönecek” diye konuştu. 

 

Libya’daki Roj Peşmergeleri

Libya’ya Roj Peşmergesi gönderildiğine ilişkin de konuşan Barzani, “O şahsın Peşmerge ve Roj Peşmergeleri’yle hiçbir ilişkisi yoktur. Maalesef bu konu çok büyütüldü. Ne Libya’ya kimseyi göndeririz ne de Libya sorunu bizim sorunumuzdur” ifadelerini kullandı. 

 

Barzani, PKK'ye dair ise şu açıklamada bulundu: "PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir meşruiyeti yok. Kürdistan Bölgesi PKK’nin çalışma ve eylem sahası değildir. Biz şu an Irak’ın bir parçasıyız ve bölgedeki istikrarın bir parçası olmak istiyoruz, komşulara buradan saldırı yapılmasını değil.” 

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler