Ne ‘terör’ ne ‘beka’ hiçbir hikayeleri inandırıcı değil

Serpil KEMALBAY yazdı - HDP’nin faşizme karşı mücadeleleri desteklemeye ve birleştirmeye hazır olduğu daha iyi anlaşılmalı, bunun kıymeti daha fazla görülmeli. Bu yapılabilirse birlikte başarabiliriz. Bu noktada demokrasi dinamikleri daha fazla ortaklaşmalı, daha fazla inisiyatif almalı.

Ne ‘terör’ ne ‘beka’ hiçbir hikayeleri inandırıcı değil

 

Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’nün 1.etabını tamamladık. Medya ambargosuna rağmen yürüyüşümüz toplumun büyük bir kesimi tarafından duyuldu, heyecan yarattı. Her gün bizi karalayan iktidar ekranları ve barışçıl bir yürüyüşün yolunu her adımında kesen polis, asker barikatları yürüyüşümüzü etkisizleştirmek istese de başarılı olamadı. Yaptıkları ters tepti. Daha çok sahiplenilmemize, sesimizin duyulmasına sebep oldu. Tabi yaptıkları her şeyi halktan korktukları için yapıyorlar, bunun da farkındayız. Bunda da haklılar.

Çünkü Cumhuriyet kurulduğundan bugüne kadar sömürülenler, ezilenler, yok sayılanlar bu bir avuç elitin çıkarlarına hizmet eden müesses nizama karşı defalarca kez başkaldırdı, direndi. Yükselen mücadeleler ise her on yılda bir gelen darbelerle bastırıldı. Her darbeden sonra bir hikaye yazılmıştır. Örneğin 12 Eylül darbesi krize giren kapitalist düzeni kurtarmak, neoliberalizmle dikensiz gül bahçesi yaratmak için işçi sınıfına ve örgütlü mücadeleye yapılmıştı. Ancak ‘kardeş kardeşi vuruyordu’ hikayesi anlatılmıştır yıllarca.  7 Haziran’dan bu yana da darbe üstüne darbe yapıyorlar. Ne darbeleri tutuyor, ne de darbecilerin hikayeleri. Bir türlü inandırıcı olamıyorlar. Ne ‘terör’, ne ‘beka’ hiç bir hikayeleri halkın çoğunluğu üstünde inandırıcılığa sahip olamadı. Darbe yapmadan kendini sürdüremeyen despotik düzenin artık bu varoluş biçiminin de sonuna geldiği kanaatindeyim.

HDP olarak toprağını, suyunu, işini, ekmeğini savunanlardan, Kürt halkının taleplerine, kimliğini, inancını, hayatını savunan kadınlara toplumun en geniş kesimlerinin çıkarlarını güçlü bir şekilde savunuyoruz. Bu program halklarımız tarafından olumlanıyor. Bu çabayı daha da artırmak istiyoruz, Bursa’da Kirazlıyayla’daki köylü kadınlardan, Mardin’de DEDAŞ zulmünden nefes alamayan köylülere, emekçilere, Kürt halkından, Alevi toplumunun taleplerine ve mütedeyyin kimliğini öne çıkaranlara herkes için güvenceli bir yaşam yaratmak istiyoruz. 31 Mart’ta da görüldü ki toplumun tamamının kaygılarını, korkularını, taleplerini kendi sorunu olarak gören bir HDP var. Herkes için yeni bir yaşamı hep birlikte inşa etmeye talip olunması şu an sahip olduğumuz çok değerli bir mücadele imkanıdır. HDP’nin faşizme karşı mücadeleleri desteklemeye ve birleştirmeye hazır olduğu daha iyi anlaşılmalı, bunun kıymeti daha fazla görülmeli. Bu yapılabilirse birlikte başarabiliriz. Bu noktada demokrasi dinamikleri daha fazla ortaklaşmalı, daha fazla inisiyatif almalı diye düşünüyorum.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler