Ne dediler, niye güldüler?

SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: İktidar onlarca askerin şehit olduğu bir macerayı ve mülteciler üzerinden estirdiği nefret rüzgarını gündemin ilk sırasına taşırken, o esnada neleri tartışıyorduk?

Ne dediler, niye güldüler?

 

Trump’la münasebetini anlatırken yüzündeki müstehzi gülümseme, salonda kahkahayla karşılık buldu. Ateşli konuşma şehit sayısı üzerinden turizm verilerine bağlandı. Mülteciyi savaş alanına sürme kararıyla büyüme oranları birbirine karıştı.

Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, tartışılacak bir konuşma olduğu muhakkak. Gelin Dolmabahçe konuşmasının içeriğinden ziyade, kapsadığı zaman kesitinde cephe gerisinde yaşananları, bir hatırlayalım. İktidar onlarca askerin şehit olduğu bir macerayı ve mülteciler üzerinden estirdiği nefret rüzgarını gündemin ilk sırasına taşırken, biz neleri tartışıyorduk bakalım.

İşte Erdoğan’ın konuşmalarında öne çıkan ana konular ve o esnada başka nelerin yaşandığına dair bir döküm…

***

NE DEDİLER?

“Demokratikleşme hamlelerinden büyük altyapı yatırımlarına kadar geniş bir yelpazede uzanan adımların olumlu neticesini de hamdolsun aldık. Ekonomide ve temel hizmet altyapısında sağladığımız genel iyileşmeyle tüm vatandaşlarımızın hayat seviyelerini yükselttik.”

 

NİYE GÜLDÜLER?

Cumhurbaşkanlığı 2020 yılı yatırım programında, 10 şehir hastanesini yapan ve işleten müteahhitlere, kira ve hizmet geliri olarak bir yılda 10.4 milyar lira ödeneceği yer aldı. Aynı şekilde Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Avrasya Tüneli için ödenecek paranın da bir yılda 3 milyar lirayı bulacağı belli oldu.

 

NE DEDİLER?

“Ülkemize, devletimize, vatanımıza sıkı sıkıya sahip çıkacak, bunların bekası için nerede, hangi mücadeleyi vermemiz gerekiyorsa verecek, hangi bedeli ödememiz gerekiyorsa ödeyeceğiz.”

 

NİYE GÜLDÜLER?

Hakkında yapılmış onlarca habere erişim yasağı koyduran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kanal İstanbul bölgesinde aldığı arazilere dair haberleri ve karikatürleri de yasaklattı. Yetmedi, yasak kararını duyuran haberlere de erişimi engelletti.

İdlib’deki harekat için gönderilen askerlerin yola çıktığı günlerde, Kızılay skandalı patlak verdi. Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşının şirketi Torunlar GYO’nun 8 milyon doları, şaibeli ihale ile 2013’te aldığı Başkentgaz üzerinden, Kızılay aracılığıyla Ensar’a aktardığını öğrendik. Günlerce tartışılan skandalda soruşturma açılmak bir yana, baş aktörlerden Kızılay Başkanı Kerem Kınık, İdlib’de bir IŞİD’li ile gülerek fotoğraf çektirdi…

… Bahadır ÖZGÜR’ün Gazete Duvar’daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler