NBC: Sarraf itirafçı oldu, savcılarla işbirliği yapıyor

Amerikan NBC televizyonu yargılanan Rıza Sarraf’ın New York Federal Savcılığı ile anlaşıp hapisten çıktığını iddia etti.

NBC: Sarraf itirafçı oldu, savcılarla işbirliği yapıyor

NBC kanalı Sarraf soruşturmasına yakın kişilere dayandırdığı haberinde Sarraf'ın cezaevinden çıktığını, gözetim altıda tutulduğunu ve savcılarla işbirliği yaptığını ileri sürdü.

İddia, soruşturma konusunda bilgi sahibi olan iki kaynağa dayandırılıyor. NBC haberinde, "Savcılık Sarraf'tan Türkiye hükümeti ile görevden alınan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn arasındaki bağlara dair bilgi talep edebilir" deniyor.

Sarraf'ın hapisten çıkarıldığı ve savcılık makamı ile görüşmeye başladığı söyleyen NBC haberinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu gelişmeyi önlemek için yoğun çaba sarf etmişti" deniyor.

Tom Winter ve Julia Ainsley imzalı NBC haberinde "Erdoğan 2016'da eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan Sarraf davasının düşürülmesini ve soruşturmayı açan Başsavcı Preet Bharara'nın da görevden alınmasını talep etmişti. Davayla ilgili bilgisi olan bir kaynak, Biden'ın bu talepleri reddettiğini söylüyor" deniyor.

Haberde Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından Bharara'nın Mart ayında görevden alındığı anımsatılıyor.

NBC haberinde, "Yetkililer görevden alma kararı ve Sarraf davası arasında bir ilişki bulunmadığını söylüyorlar" ifadesi yer alıyor.

Haberde, "Özel yetkili savcı Robert Mueller, Aralık'ta Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak göreve başladıktan sonra Michael Flynn'in Fethullah Gülen'in kaçırılıp Türkiye'ye getirilmesi ile Sarraf davasının düşürülmesi için Türkiye'den 15 milyon dolar alıp almadığı konusunu soruşturuyor" deniyor.

NBC ve MSNBC'nin hukuk uzmanı avukat Danny Cevallos'un görüşlerine de yer veriliyor.

Cevallos, "Eğer boşlukları doldurursanız federal yetkililerin Erdoğan ve Flynn arasındaki bağlantının izini sürmeye çalıştığını görebilirsiniz. Eğer Sarraf'ın bu konuda bilgisi varsa, itirafçı yapmaları çok ciddi bir gelişme olur" diyor.

Cevallos ayrıca bir tutuklunun hapishaneden çıkarılıp durumunun 'federal gözaltı' olarak güncellenmesinin işbirliği yapan bir kişinin durumuyla örtüştüğünü de söylüyor.

Haberde hatırlatılan bir diğer konu ise Sarraf'ın avukat ekibinde yer alan Rudy Giuliani ile Michael Mukasey'in Türkiye'ye giderek davayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmüş olmaları.

NBC, "New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve Sarraf'ın avukat ekibinin sözcüsü Benjamin Brafman konuyla ilgili görüş vermeyi reddetti. Mukasey, Giuliani ve Biden ise şu ana kadar görüş talebine yanıt vermiş değil" diyor.

Etiketler: Rıza Sarraf, itirafçı, ABD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler