NASA, Kuzey Işıkları’nın görüntülerini 4k'da yayınladı

NASA, kuzey kutup ışıklarının en yeni ve ultra yüksek çözünürlüklü görüntülerini yayınladı.

NASA, Kuzey Işıkları’nın görüntülerini 4k'da yayınladı

 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA)  dün yayınlandığı 4K (4 bin piksel) çözünürlükteki görüntüler, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) çekilen büyüleyici yeryüzü manzaralarını yüksek kalitede izleme fırsatı sunuyor. Şehirlerin gece parıltıları, kutup ışıkları ve atmosferin üst katmanlarındaki yansımalar, adeta görsel şölen oluşturuyor.

Hızlandırılmış çekim tekniği

UUİ astronotları, dünya üzerindeki doğal ve insan kaynaklı gece ışıkları ile auroraları hızlandırılmış çekim tekniği (time lapse) ile görüntüledi.

Uzunlukları binlerce kilometre 

Yerkürenin manyetik alanı ve Güneş’ten gelen radyasyon fırtınalarının etkileşimi sonucu atmosferin 100 ila 1000 kilometre aralığında oluşan kutup ışıklarının yatay uzunluğu binlerce kilometreyi bulabiliyor.

Güney kutbuna yakın enlemlerde görülen ışıklara Aurora Australis (Güney Kutup Işıkları) deniliyor. Kuzey enlemlerde bu etki Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) olarak adlandırılıyor.

Renkler

Auroralar, atmosferin iyonosfer tabakasında yeşil, mavi ve kızıl ışımalar olarak ortaya çıkıyor.

Özellikle yay, bulut ve çizgi şeklinde oluşan kutup ışıklarının yaygın rengi yeşil. Ancak çok yükseklerde olan kutup ışıkları kırmızı ya da pembe rengi alıyor.

Etiketler: NASA, kuzey ışıkları

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler