Nagehan Alçı Atatürk'e 'maço' dediği yazıyı değiştirdi

Yazar Nagehan Alçı, Atatürk'e 'maço' dediği yazısını değiştirdi.

Nagehan Alçı Atatürk'e 'maço' dediği yazıyı değiştirdi

 

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı bugün yayımlanan yazısındaki, Atatürk'ün 'kadınları eve ait gördüğü' ve 'maço olduğu'nu yazdığı bölümlerini değiştirdi.

Alçı, “80 yılın ardından başka bir Atatürk” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Alçı, yazısında İpek Çalışlar’ın “Atatürk” kitabından yola çıkarak, Mustafa Kemal'in hayatına dair bazı satırlar yazdı.

"Sürekli hizmet bekleyen maço bir erkekti"

Alçı, 'Atatürk’ün özel hayatı' ara başlığı altında, Cumhuriyet’in ilk cumhurbaşkanının 'kadınları eve ait gördüğünü, maço olduğunu' yazdı ve Atatürk’ün kadınlara bakışını şöyle anlattı:

“Atatürk düşünce olarak kadınların toplumda erkeklerle eşit yeri olmasına yürekten inanan bir siyasi liderdi. Bu yönüyle gerçekten tam bir ilericiydi. Fakat kişisel hayatında kadınlardan bir erkek olarak sürekli hizmet bekleyen ve kadınlarını eve ait gören maço bir erkekti.

Bunu siyasete girmek istediğinde Latife Hanım’a verdiği cevapta da görüyoruz. Şöyle diyor Paşa: “Ben kadınların meclise girmelerinden yanayım. Ama karımın mecliste olmasından yana değilim. Bana rahatı ancak sevgili karım verebilir.” (İsmet Bozdağ’ın Atatürk ve Latife Hanım kitabından)”

Yazıda değişiklik

Ancak, gelen tepkilerin ardından, Alçı’nın Atatürk’ün maço olduğunu yazdığı kısım yazıdan çıkarıldı:

“Atatürk düşünce olarak kadınların toplumda erkeklerle eşit yeri olmasına yürekten inanan bir siyasi liderdi. Bu yönüyle gerçekten tam bir ilericiydi. Kadınların kişisel hayatındaki yerine ilişkin ipucunu siyasete girmek istediğinde Latife Hanım’a verdiği cevapta görüyoruz. Şöyle diyor Paşa: “Ben kadınların meclise girmelerinden yanayım. Ama karımın mecliste olmasından yana değilim. Bana rahatı ancak sevgili karım verebilir.” (İsmet Bozdağ’ın Atatürk ve Latife Hanım kitabından).”

Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler