Nadia Murad: Nobel'i Ezidiler,Iraklılar ve Kürtlerle paylaşıyorum

Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Ezidi kadın hakları savunucusu Nadia Murad, "Bu ödülü bütün Ezidiler, bütün Iraklılar, Kürtler, bütün azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarının hepsiyle paylaşıyorum" açıklamasında bulundu.

Nadia Murad: Nobel'i Ezidiler,Iraklılar ve Kürtlerle paylaşıyorum

Bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne Kongolu doktor Denis Mukwege ile birlikte layık görülen Ezidi kadın hakları savunucusu Nadia Murad ilk açıklamasında “Büyük onur duydum” dedi. Murad, “Bu ödülü bütün Ezidiler, bütün Iraklılar, Kürtler, bütün azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarının hepsiyle paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Ezidilerin durumuna dikkat çekme fırsatı için minnettarım'

Duvar'ın haberine göre yazılı bir açıklama yapan Murad, “IŞİD’in 2014’te başlayan soykırımından bu yana tahayyül edilemez suçlara maruz bırakılan Ezidi halkının içinde bulunduğu duruma uluslararası dikkatleri çeken bu fırsat için minnettarım. Birçok Ezidi bu ödüle baktıklarında kaybettikleri, hâlâ haber alınamayan veya hâlâ rehin tutulan aile üyelerini düşünecektir” dedi.

'Azınlıkların hedef alınmasına son verilmeli'

“Bana gelince, ben DAEŞ tarafından öldürülen annemi düşünüyorum. Birlikte büyüdüğüm çocukları ve onları korumak için ne yapmamız gerektiğini düşünüyorum” diyen Murad şöyle devam etti: “Azınlıkların hedef alınmasına son verilmeli. Kadınlara karşı cinsel şiddet hiçbir zaman mazur görülmemeli.”

'Hayatta kalanlar adaleti hak ediyor'

‘Soykırımın yıkıma uğrattığı toplumların yeniden inşa edilmesi’ çağrısı yapan Murad, “Soykırım kampanyalarının sadece başarısız olması için değil, aynı zamanda sorumlulularından hesap sorulması için kararlılıkla birlikte çalışmalıyız. Hayatta kalanlar adaleti hak ediyor. Evlerine güvenli bir dönüşü de” ifadelerini kullandı.

IŞİD tarafından 2014 yılında Irak’taki köyünden kaçırılıp cinsel saldırıya uğrayan Nadia Murad 12 ay süren esaretin sonunda Musul’da kurtarılmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler