Müsteşardan ‘Ezberden uzaklaşın’ diyen PISA direktörüne: Geleneğimizde var

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin, “Ezberci eğitimden uzaklaşılmalı” diyen PISA Direktörü Andreas Schleicher’e yanıt verdi: “Ezber mantığı ve yöntemi bizim geleneğimiz için önemli bir öğrenme yöntemidir. Buna Batılı bir normda yaklaşıp ‘tu kaka’ hale getirmemek gerekir.”

Müsteşardan ‘Ezberden uzaklaşın’ diyen PISA direktörüne: Geleneğimizde var

PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Direktörü Andreas Schleicher, kısa bir önce verdiği bir söyleşide, “Türk eğitiminin genel performansı nasıl?” sorusunu şöyle yanıtlamıştı: “Öğrendikleri bilgiyi yeniden üretme görevi -yani bir şeyi ezberlemek ve onu kâğıda dökmek görevi- verildiğinde çok iyi notlar alıyorlar. Fakat ellerindeki bilgiyi yaratıcı bir şekilde uygulamaları istendiğinde zorlanıyorlar. Çelişki şu: Türk öğrencilerin iyi oldukları alanlar artık dünyada daha önemsiz. Yani bana ‘Türkiye PISA skorlarında geriye düşüyor’ dediğinizde tabloyu farklı okuyorum.”

Müsteşar Tekin, ‘4. Cihannüma İstanbul Eğitimciler Buluşması’nda konuştu.

‘Kitap yazımları sürüyor’

Tekin, bu yıl 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda ‘yeni müfredat’a göre hazırlanan kitaplarla eğitimin başladığını ve gelecek yıl bütün sınıflarda ‘yeni müfredat’ kapsamında eğitim öğretim sürecinin devam edeceğini söyledi.

Müsteşar şöyle devam etti: “Kitap yazımları sürüyor. Bu yeni müfredat sürecinin ders kitapları bakımından beni en çok rahatlatan tarafı gündemine hem kitapları yazan komisyonlardaki arkadaşların hem neye göre kitap yazılacağı hem de Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı kitapları incelerken ‘değerler’ kavramını bir ölçüt olarak alması. Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa müfredat revizyonundan sonra ders kitaplarının değerler skalamıza uygun olup olmadığını denetleyecek. Bir ders kitabı Talim Terbiye Kurulu’nun onayından geçtikten sonra 5 yıl boyunca okutulma hakkına sahiptir.”

‘Bu ezberi çok kullanmamalıyız’

Tekin, PISA direktörü Schleicher’in “Ezberci bir eğitimden uzaklaşılmalı” sözüne de yanıt verdi: “Bu önermenin teorik olarak altyapısı zayıf. ‘Ezberci eğitimden uzaklaşmalıyız’ezberini çok kullanmamalıyız. Ezber mantığı ve yöntemi bizim geleneğimiz için önemli bir öğrenme yöntemidir. Buna Batılı bir normda yaklaşıp ‘tu kaka’ hale getirmemek gerekir. Eğitimcilerin kendi alanlarıyla ilgili olarak geleneklerimizi küçümseyici bir bakış açısıyla yaklaşmamaları lazım. Bu felsefeden hareketle bu projeyle, ‘Çocukların tıpkı hafızlık yaparken olduğu gibi ezber yaparak öğrenmesini kolaylaştıracak daha sistematik bir öğrenme sağlayacak bir eğitim süreci oluşturabilir miyiz?’, bunu da görmüş olacağız. Bizim geleneğimizde ezber, sadece herhangi bir metni ezberlemek değildir. Ezberle beraber ezberlediği şeyin daha güçlü bir şekilde kendi hayatına nasıl sirayet edeceğini de analiz ediyor. Hafızlık projesi uygulayan okullarda bu anlamda çok farklı bir öğrenme sürecinin olacağına inanıyorum. Referansı da bizim bu kadim mirasımız.”

Performans mekanizmasıyla ilgili olarak öğretmenler arasında “Bakanlık, performans uygulamasını hayata geçirdi. Buna göre performansı yetersiz öğretmenler devlet memurluğundan ihraç edilecektir” gibi söylentilerin yayıldığını belirten Tekin, sözlerine şöyle devam etti: “Performansı yüksek öğretmenlere uzman ve baş öğretmen unvanları verilecektir. Geri kalanlara da eksik olduğu konularla ilgili hizmet içi eğitim programı verilecek ve öğretmen akademileri devreye girecektir. 62 binin üzerinde okul var. Proje kapsamında 112 okulda pilot uygulama yapıldı. Bütün okullarda performans değerlendirilmesi yapılıyormuş ve öğretmenler ceza alacakmış gibi bir algı oluşturuldu.”

‘2013’te müfredat çalışması başladı’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla müfredatla ilgili hangi konularda şikayet ve açık olduğunu tespit ettiklerini anlatan Tekin, “En çok rahatsız olunan konulardan bir tanesi müfredatın ağır ve aşırı derecede teorik olmasıydı. Müfredat değişikliğini yapmakla mükellef olan Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’na süreci başlatmasını söyledik. Başkan süreci çok ağırdan aldı ve istediğimiz hızda yürümedi. Bu çalışma 2013 yaz aylarından beri devam ediyordu. 2017 Ocak ayında kamuoyuyla paylaştık. ‘Müfredatın değişmesi gerekirse ne tür değişiklikler yapılmalıdır’ sorusunu başta sendikalar olmak üzere eğitimle ilgili konuşacak herkese gönderildi. Bize 2-3 üniversite dışında geri dönüş olmadı” dedi.

2017 Ocak ayında müfredat değişikliğinin ilan edilerek bir ay süreyle askıda kaldığını aktaran Tekin, askı süresinin kısa tutulmasıyla ilgili bakanlığın eleştirildiğini fakat 2007 yılındaki değişiklikte askıda kalma süresinin 10 gün olduğunu söyledi.

AA

Etiketler: MEB, ezberci eğitim, PISA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler