Mustafa Tuna, Gökçek'i aratmadı: Atatürk Orman Çiftliği'nde yüzlerce ağaç katledildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, dava süreci devam eden ve bilirkişinin olumsuz rapor verdiği yol güzergahı için AOÇ’de yüzlerce ağacı kesti.

Mustafa Tuna, Gökçek'i aratmadı: Atatürk Orman Çiftliği'nde yüzlerce ağaç katledildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, bir süredir polemik içinde olduğu selefi Melih Gökçek’i aratmayarak “yol çalışması” gerekçesiyle Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) ağaç katliamı yaptı.

Birinci derece doğal SİT alanı olan AOÇ arazi sınırları içindeki Beytepe kavşağı, Sabancı Bulvarı arasında kalan ormanlık alanda yüzlerce ağaç kesildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi alanda yaptığı inceleme sonucunda, aralarında endemik bitki türü olan mavi ladinlerin de yer aldığı, karaçam, söğüt ve kavak türünde ağaçların hunharca kesilmiş olduğunu, kepçelerin ve kamyonların alandaki parçalanmış ağaç köklerini ortadan kaldırmak için hızla çalıştığını aktardı.

Bilirkişi “şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı” demişti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ağaç kıyımının yapıldığı alana ve yol güzergahına ilişkin 1/10000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı değişikliği ile 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planının yürütmesinin durdurması ve iptali istemiyle Çevre Şehircilik Bakanlığı’na dava açmıştı.

Davada rapor hazırlayan bilirkişi, planların şehircilik ilkeleri planlama esasları ile kamu yararına uygun olmadığı yönünde görüş bildirmişti.

'Vizyonsuzlar, bu öfkeyle yönetemezler'

AOÇ’deki ağaç kıyımıyla ilgili konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Tezcan Karakuş Candan, iktidarın ve yerel yönetimin Cumhuriyet değerlerinin kurucu mekanı AOÇ’ye öfkesinin bir türlü bitmediğini söyledi.

“Vizyonsuz, değer bilmeyen, gelecek projesi olmayanlar, öfkeyle bir kenti bir ülkeyi yönetemezler, sadece yönettiklerini zannederler” diyen Candan, dünya kent merkezlerinde tarımsal faaliyetleri gündemine alırken bu konuda AOÇ ile öncülük yapmış Cumhuriyet dönemi vizyonunun yerle bir edildiğini belirtti.

Ağaç katliamının dava süreçleri devam ederken yaşandığının altını çizen Candan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve ihmali olan tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade etti.

(Sendikaorg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler