Mustafa Kahya ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı

SYKP kurucularından, enternasyonalist sosyalist Mustafa Kahya ölümünün 4. yıldönümünde yoldaşları, yakınları, dostları tarafından Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

Mustafa Kahya ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı

SiyasiHaber

Türkiye sosyalist hareketinin ve Kurtuluş örgütünün öncü kadrolarından,  Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) kurucularından enternasyonalist sosyalist Mustafa Kahya, ölümünün 4. Yıldönümünde Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında yoldaşları, yakınları ve dostları tarafından bir törenle anıldı. Törende SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ve HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ile Karadenizli yoldaşlarından Mustafa Cengiz birer konuşma yaptı.

Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan tören, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirilenler için saygı duruşuyla başladı. Konuşmalarında ardından Mustafa Kahya’nın mezarına çiçekler bırakıldı.

Mustafa Kahya için yapılan anma töreninde konuşma yapan SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Kahya’ya seslenerek, “Senin yokluğunda bu ülkeyi karanlığa mahkum etmek isteyen faşizmi kurumsallaştırma yolunda yeni adımlar attılar. Ama kadınlar, gençler, işçiler, sosyalistler ve toplumun çoğunluğu faşizme boyun eğmiyor. Sana sözümüz olsun, faşizmi durduracağız, karanlığı yırtacağız” dedi.

HDP Adana Milletvekili ve öncesinde SYKP eş başkanı olan Tülay Hatimoğulları da törende yaptığı konuşmada, “Aramızdan ayrılışının 4. yılında devrim mücadelemizin yılmaz savaşçısı, Mustafa Kahya'yı anıyoruz. Kahya’ya sözümüz olsun ki onun uğruna hayatını adadığı mücadelemizi nihayete erdireceğiz” dedi. Hatimoğulları ayrıca 1 hafta önce Erbil’de yaşamını yitiren HDP Urfa eski milletvekili İbrahim Ayhan'ı da andı.

Son olarak Mustafa Kahya’nın Samsun’dan yoldaşı Mustafa Cengiz söz alarak “Kahya, Türkiye’nin kuzeyi ile güneyi birleştiren yoldaşımızdı, anısını yaşatacağız” dedi.

 

Mustafa Kahya ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı

 

Mustafa Kahya ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler