Mustafa Kahya ölümünün 3. yılında mezarı başında anıldı

Sosyalist hareketin önemli isimlerinden, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin (SYKP) kurucu üyesi Mustafa Kahya, ölümünün 3. yılında mezarı başında anıldı.

Mustafa Kahya ölümünün 3. yılında mezarı başında anıldı

Siyasihaber-Ankara

Sosyalist hareketin önemli isimlerinden Mustafa Kahya, ölümünün 3. yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında anıldı. 

Anmada konuşan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları; 'Mustafa Kahya şahsında bütün devrim ve demokrasi şehitlerini saygıyla, umutla, dirençle anıyorum. Ben Mustafa Kahya'yı Sosyalist Yeniden Kuruluş sürecinde tanıdım. Kahya'yı tanımaktan mutluluk duyduğumu defalarca dile getirdiğim gibi burada mezarı başında bir kez daha dile getirmekten büyük bir gurur duyuyorum. Kısa bir süre önce Lübnan Hınçak Partisi Genel Başkanı ile bir sohbet esnasında Kahya hakkında konuştuk. Mustafa Kahya'nın öldüğünü yeni duymuş ve bundan üzüntü duyduğunu dile getirdi.Ailesine döndü ve gözleri dolu dolu şunları söyledi. 'Kahya çok basit bir insandı' dedi. Türkçeyi az biliyordu, fakat basit insanı mütevazı anlamında kullandı. Tabii Kahya'nın Ermeni halkı ile ilgili yaklaşımları, yazıp çizdikleri, Ermeni örgütleri ile kurduğu ilişkinin sonucudur bu" ifadelerini kullandı.

Mustafa Kahya kimdir?

1955 yılında Antalya’nın İbradı ilçesinde doğdu.

Okuduğu öğretmen okulunun son yıllarında siyasi eylem ve düşünceleri nedeniyle Samsun Perşembe’de bulunan ilk öğretmen okuluna sürgün edildi. Mezun olduktan sonra Diyarbakır, Bismil ilçesi Boyacık köyünde öğretmenliğe başladı.

1976’da kendisini THKP-C’nin kimi tezlerinin eleştirisiyle birlikte devamı olarak kuran Kurtuluş Hareketi’yle yolunu birleştirdi. Bismil'de tanıştığı Mahsun Korkmaz'ın "senin savunduğuna yakın fikirler Kurtuluş isimli bir dergide yazıyor" uyarısının Kurtuluşla ilişki kurmasına vesile olduğu söylenir.

1977 başlarında Kurtuluş’un Antalya’daki örgütlenmesinde görev aldı ve bir sömestr yaptığı öğretmenlik mesleğini bıraktı. Kurtuluş’un kitlesel olarak geliştiği Antalya’da il komite üyeliğini 12 Eylül’e kadar sürdürdü. O günün aktüel siyasi görevleri arasında başat olan anti-faşist mücadelenin sürdürülmesinde ve işçi sınıfı mücadelesinde önemli yer tutan ant-birlik ve pil fabrikası grevlerinin örgütlenmesinde görev üstlendi. 79 yılında gerçekleşen kısmi senato seçimlerinde Kurtuluş’un senatör adayı gösterdiği üç ilden biri de Antalya’ydı. Darbe sonrası Kurtuluş’un “sanayi merkezlerine ve işçi sınıfı içine geri çekilme kararı” doğrultusunda İstanbul’a geldi.

1981 yılının sonunda İstanbul’da Anadolu yakasındaki bir operasyonda gözaltına alındı ve tutuklandı. Gözaltında yoğun işkence gördü. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürlerinden olan Mehmet Ağar tarafından sorgulandı. Ardından Antalya’ya götürüldü. Tutuklanma ve mahkeme süreci sonrasında idam cezasına çarptırıldı. İzmir Buca ve Eskişehir hücre tipi cezaevlerinde sayısız direnişe katıldı. Eskişehir cezaevinde kalırken kazılan tünelin örgütleyicilerindendi. Müebbede düşürülen cezasını, 1991 yılında çıkarılan İnfaz yasasıyla Aydın özel tip cezaevinde tamamlayarak tahliye edildi.

Kurtuluş’un “sosyalist demokrasi” görüşü ekseninde geliştirdiği “sosyalist hareketin birlik ve yeniden yapılanma” girişimlerinde önemli görevler üstlendi. BSA-BSP ve sonrasında ÖDP, SDP’de MYK görevlerinde bulundu. Yeniden Kuruluşa giden yolda kendisini geçiş partisi olarak tanımlayan Sosyalist Parti’nin kuruculuğunu ve Sevim Belli’den sonra genel başkanlığını yaptı.

Sosyalist hareketin yeniden yapılanmasını sağlamak için 2011 yılında yapılan son kongresinde örgütün oy birliğiyle feshedilerek bütün enerji ve gücün SYK sürecine akıtılması görüşünü savundu.

İki halkın mücadele birliğini stratejik bir görev olarak gören Kahya bütün Emek, Barış, Demokrasi bloklarında merkezi görevlerde bulundu. HDK ve HDP’ye giden süreçte DBH’ın (Demokrasi için Birlik Hareketi) kurulması ve yürütülmesine öncülük edenlerdendi.

2013 yılında kuruluşunu Gezi direnişi içinde gerçekleştiren SYKP’nin kurucusu oldu ve MYK üyeliği görevini üstlendi.

2014 yılında gerçekleştirilen SYKP kongresinde PM ve MYK üyeliğine seçilen Mustafa Kahya, Siyaset gazetesi, Siyasi Haber internet portalı, Yeni Öncü, Kurtuluş dergisi, İşçi Dünyası gibi mecralarda makaleler yayınladı.

Bir dönem Özgür Gündem Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapan Kahya’nın “Ulusal Sorun – Sömürgecilik ve Kürt Sorunu” adında bir kitabı da bulunuyor.

Ermeni soykırımı ve 1915 yılında Beyazıt’ta idam edilen Paramaz ve 19 yoldaşı ile ilgili çalışmaları bulunan Kahya, 2009’da Ankara’da gerçekleştirilen Ermeni konferansına Ermeni Sorununun çözümünün; soykırımın tanınması, yaratılan maddi manevi zararın tazmin edilmesi, Ermenistan Cumhuriyetiyle ortak bir federasyon kurularak, pozitif ayrımcılık uygulanmasını öneren Sosyalist partinin tezlerini sundu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler