Müslüm Doğan ‘Parti içinde oligarşik yapı var’ diyerek HDP’den istifa etti

HDP eski İzmir Milletvekili, eski Başbakan Davutoğlu başkanlığında kurulan seçim hükümetinin Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan kurucu MYK üyesi olduğu partisinden istifa etti. Doğan, “Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu. Bu oligarşik yapı partinin demokratikleşmesine, parti paradigmasının gelişmesine olanak vermiyor” dedi.

Müslüm Doğan ‘Parti içinde oligarşik yapı var’ diyerek HDP’den istifa etti

GazeteDuvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre HDP’nin kurucu MYK üyesi, eski İzmir Milletvekili Müslüm Doğan seçimden kısa bir süre sonra partisinden istifa etti. 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası kurulan seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak da bir süre görev yapan Doğan istifa nedeni olarak parti içindeki “oligarşik yapı”yı gösterdi. HDP’yi “yamalı bir bohça” olarak tarif eden Doğan’a göre partinin kurtuluşu demokratik kanalların açılmasından ve ezilen ulus psikolojisinden kurtulmaktan geçiyor.

Müslüm Doğan, istifa dilekçesini 12 Temmuz’da HDP’ye verdiğini belirterek “Seçim sonrası bir değerlendirme yapılması gerekiyordu. Ancak ne ben ne de aday gösterilmeyen, seçilmeyen diğer vekil arkadaşlarım bir toplantıya çağrılmadı. Bu partinin kurucu MYK üyesiyim. Bu partinin paradigması dahil, bu siyasetin ileri noktalara taşınması için emek veren bir insanım. Kimse aramadı. ‘Nedir, konuşalım’ denilmedi” şeklinde konuştu. Doğan “Parti paradigması doğru ama pratiği yanlış. Siyaseten bir zihin bulanıklığı var. Yeni politik hat açmada bir zihin bulanıklığı var. Bu bulanıklık, bu siyaset tarzı mevcut süreci aşmamıza olanak vermiyor” dedi.

Müslüm Doğan ayrıca, “Sosyal medyada, ‘Milletvekili seçilemediniz eleştirmeye başladınız’ diyenler var. Hayır, ben milletvekili iken de bu eleştirileri yaptım” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler