Munzur’daki tüm HES ve baraj projeleri iptal edildi

Munzur Milli Parkı’nda planlanan tüm baraj ve HES projeleri ve 2003 yılında işletmeye alınan Mercan HES Projesi ‘üstün kamu yararı’ gözetilerek iptal edildi.

Munzur’daki tüm HES ve baraj projeleri iptal edildi

Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin Munzur Millî Parkı'nda planlanan tüm baraj ve HES Projeleri ile 2003 yılında işletmeye alınan Mercan HES Projesi'ni iptal etti.

Konuya ilişkin Munzur Özgür Aksın Meclisi, Ana Fatma Ziyaretgahı'nda basın açıklaması yaptı.Munzur kıyısında yapılan açıklamada konuşan avukat Barış Yıldırım, iptal kararının gerekçesindeki kimi bölümleri aktardı.

Kararda “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının bulunduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğu tartışmasızdır” ifadesi yer alıyor.

Karar ile birlikte Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’nın da hükümsüz hale geldiğine işaret eden Yıldırım, “Karar halihazırda faaliyette bulunan Mercan HES Projesi için de bağlayıcıdır” dedi.

Yıldırım, Türkiye tarihinde ilk defa “Üstün Kamu Yararı” kararı ile projelerin bir mahkemece iptal edildiğini de vurguladı.

(Gazete Karınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler