Münih’te NATO Güvenlik Konferansı protesto edildi

Münih’te bu yıl 55’incisi düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, bu yıl da yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Protestolar “Silahlanmaya Karşı Barış – Savaşa Hayır!” şiarıyla gerçekleştirildi.

Münih’te NATO Güvenlik Konferansı protesto edildi

Bu yıl 55’incisi düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, içinde birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu, gençlik örgütü, parti ve sendikanın yer aldığı, “NATO Güvenlik Konferansına Karşı Platform”un gerçekleştirdiği mitingle protesto edildi. Bu yılki protesto gösterileri “Savaşa Karşı Barış – Savaşa Hayır!” şiarıyla yapıldı. Gösterilere binlerce kişi katıldı.

Türkiyeli örgütlerin katılımı

Türkiyeli örgütlerden Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Partizan, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) protesto öncesi yaptıkları çağrılarla, aktif bir şekilde konferansı protesto edeceklerini açıklamıştı. Yine gösteriye FİDEF, ATİF, Emek ve Özgürlük Cephesi, MLPD, NAV-DEM, TKP gibi çok sayıda Türkiyeli kurum katıldı.

SYKP Almanya Örgütü tarafından protesto yürüyüş ve mitingine yapılan çağrıda “Savaş Örgütü NATO’ya hayır! Tüm uluslardan savaş karşıtlarını, NATO’yu ve saldırgan politikalarını protestoya çağırıyoruz!“ dendi.

Protesto eylemleri savaş karşıtlarının Münih’teki Karlsplatz Stachus’da bir araya gelmesiyle başladı.  Stauchus’taki başlangıç mitinginden sonra, uzun yürüyüşün sonunda Marienplatz’ta da bir miting gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalar, taşınan pankart ve dövizler, atılan sloganlarda güncel konulara dikkat çekildi.

‘NATO tamamen dağıtılmalıdır’

Stachus meydanında gerçekleştirilen başlangıç mitinginde yapılan konuşmalarda, NATO’nun savaş politikaları eleştirilirken “NATO tamamen dağıtılmalıdır” dendi. Yine burada yapılan konuşmalarda, Türk devletinin Afrin’i işgali protesto edildi. Bir NATO üyesi olan Türkiye’nin Suriye topraklarına, Kürdistan topraklarına girmesi protesto edilirken, bu saldırıya Avrupa ülkelerinin sessiz kalması iki yüzlülük olarak değerlendirildi.

Daha sonra şehir içinde yürüyüşe geçen kitleyle, Marienplatz’da bir miting daha gerçekleştirildi. Burada yapılan mitingte kitle daha da arttı. Konuşmacılar Alman devletinin Türkiye’ye verdiği desteği, silah satışının milyarlarca euro daha artmasını eleştirdi. Yapılan konuşmalar, taşınan dövizler ve atılan sloganlarla Merkel’in insan haklarını hiçe sayan Erdoğan hükümetine destek vermesi protesto edildi.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği, başta Stachus ve Merienplatz çevresi olmak üzere, şehir merkezinde 4 binden fazla polis konumlandı.

Münih Güvenlik Konferansı nedir?

NATO düzenlediği Münih Güvenlik Konferansı, her yıl Şubat ayında 4 gün boyunca Münih kentindeki Bayerischer Hof otelinde toplanıyor. 100’e yakın ülkeden yüksek rütbeli askeri uzman ve siyasi temsilcinin katıldığı konferansta kapitalist dünyaya yönelik “tehditler ve önlemler” ele alınıyor ve her devletin “güvenlik” konusuna yaklaşımları dile getiriliyor.

AF (Münih)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler