Mülteciler ve göçmenler koz olarak kullanılmamalı

DİSK’e bağlı Türkiye Gıda İşçileri Sendikası (Gıda İş), Van Göl’ünde batan teknede ölen mültecilerle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada insan tacirlerine dikkat çeken Gıda İş, “Sermayesi mülteci olan insan tacirlerinin ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları, ceza almamaları kabul edilemez” dedi.

Mülteciler ve göçmenler koz olarak kullanılmamalı

SiyasiHaber

Tekne sahiplerinin kayıp ihbarlarıyla başlayan arama çalışmalarında altı mültecinin öldüğü belirlendi. Pandemi nedeniyle kapatılan sınırların mültecileri çıkmaza sürüklediğini belirten Gıda İş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yapılan soruşturmada 11 kişinin gözaltına alındığını belirtmesine karşılık olarak, “Türkiye’de bu kadar göçmen ve mültecilerin ölümünde, insan kaçakçılığının bu kadar yaygınlaşmasının asıl sorumluları kimlerdir? Onlarca mülteci göz göre göre ölüme gönderilmiştir. Sermayesi mülteci olan insan tacirleri ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları, ceza almamaları kabul edilemez” dedi.

İnsan tacirleri tarafından yüzlerce mültecinin ölümle yüz yüze bırakıldığını belirtilen açıklamada, sınırların bir an önce açılmasını ve mültecilerin koz olarak kullanılmamasını istendi.

Açıklamada;

“Emperyalistlerin egemenlik ve hakimiyet politikaları, savaşlar, çatışmalar Türkiye’de ve dünya’da göçmenlere mezar olmaya devam ediyor, uygulanan politikaların bir an önce değiştirilip önlem alınmaz ise bu salgın koşullarında karşımıza ağır bir tablo çıkacak. Türkiye, göçmenleri ve mültecileri koz olarak kullanarak, AB ile mültecilerin canı ve kanı üzerinden pazarlık yapıyor. Aynı tutumu AB Türkiye’ye karşı kullanıyor. Başta Türkiye ve AB olmak üzere tüm ülkeler sınırlarını güvenli bir biçimde açmalı, bu çıkarcı siyasal hesaplarından da vazgeçmelidir.

Şu açıktır ki, emperyalistlerin çıkarcı politik manevraları devam ettikçe daha fazla ölüm yaşanacaktır. Türkiye’de ve Orta Doğu’da halklar nefes alacak, akan kan duracak ve gözyaşları dinecekse eğer; bunun yolunu işçilerin birliği ve ortak mücadelesi, halkların kardeşliği ve barış mücadelesi açacak. Mülteciler de ancak o zaman savaş enstrümanı yapılmaktan kurtulacaktır” dendi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler