Muğla'daki deprem sonrası halk sokakta sabahladı: Tahliye gündemde

Muğla’da dün gece meydana gelen depremin ardından halk sokakta sabahladı.

Muğla'daki deprem sonrası halk sokakta sabahladı: Tahliye gündemde

Ula ilçesinde saat 00.49’da Kandilli Rasathanesi verilerine göre 6,3 kilometre derinliğinde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem tüm kentte hissedildi, can kaybı yaşanmadı. 25 haneli Arıcılar mahallesinde de bir önceki depremde oluşan çatlaklar derinleşti.

Deprem ve artçılar nedeniyle mahalleye giden 4 kilometrelik yol, dağ eteklerinden düşen kaya parçaları ve çam ağaçlarıyla yine kapandı.

Gökova Kavşağı’nda bekletilen AFAD, jandarma ve sağlık ekipleri, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz’la beraber mahalleye hareket etti.

Dozerlerle kapanan yollar açıldı. Köyle ulaşan AFAD ekipleri iki çadır kurdu. Sağlık ekipleri panikle fenalaşan insanlara ilk yardımda bulundu. Mahalle sakinlerinin bir bölümü elektrikli sobalarla ısıtılan çadırda bir kısmı sokakta yaktığı ateş başında sabahladı.

Dağ eteklerine konulan yaklaşık 100 arı kovanı düşen kaya parçaları nedeniyle zarar gördü. İki kerpiç evdeyse duvar ikiye ayrıldı. Mahalle sakinleri evlerinden giyecek ve değerli eşyalarını alarak çadırlara yerleştirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen üç minibüs olası bir depremde halkı tahliye etmek için hazır bekletildi.

Ula İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz, “Muğla Valiliği kriz masası oluşturdu. Verilecek kararla mahallenin tahliyesini sağlayacağız” dedi.

Arıcılar Mahalle Muhtarı Selim Uysal da mahallede oturanların tahliye edilmesi için görüşme halinde olduklarını belirterek, “Tahliye için ilk olarak Karaböğürtlen Köyü’nde bulunan ilköğretim okuluna geçici bir yerleşim olacak. Can kaybı yok ama evlerde hasar büyük. İki gündür korkudan evlerimize giremiyoruz. Devletimiz yanımızda her türlü ihtiyacımızı karşılıyor” diye konuştu.

Aynı yerde ikinci deprem

22 Kasım Çarşamba günü Muğla'nın Ula ilçesinde 5,0 şiddetinde deprem meydana gelmişti. Deprem, çevre illerden de hissedilirken 7 kez de artçı sarsıntı yaşanmıştı.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler