Muğla’da katledilen Pınar Gültekin için Ankara’da bir araya gelen binlerce kadın; Yasta değil, İsyandayız

Muğla’da katledilen Pınar Gültekin için Ankara Kadın Platformu ve Kadın Meclisleri basın açıklaması yaptı.

Muğla’da katledilen Pınar Gültekin için Ankara’da bir araya gelen binlerce kadın; Yasta değil, İsyandayız

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen binlerce kadın Gültekin’in katledilmesini kınadı. Açıklama öncesi polislerin geniş güvenlik önlemleri alması ve çevrede durakta otobüs bekleyen yurttaşları alandan uzaklaştırması dikkat çekti. Polisin açıklama esnasında haber takibi yapan gazetecilerden sık sık basın kartı istemesi ve çekim yapmalarını engellemesi kadınların tepkisine neden oldu. Engellemelere rağmen yapılan açıklamada “#PınarGültekin Yasta değil; İsyandayız” pankartı ve  “Kadın cinayetlerine acil önlem, Kadın cinayetleri politiktir, 6284 ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır, Kadın katili AKP” dövizleri açıldı.

Ankara Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Pırıl Kurtdere, “Bugün Muğla'da 5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin'in ormanlık alanda cenazesine ulaşıldı. Katilin Cemal Metin Avcı’nın, bir süre önce kendisini terk eden Pınar Gültekin’in eski erkek arkadaşı olduğu ve Pınar ile yeniden birlikte olmak istediği; ancak genç kadın arkadaşımızın reddetmesi üzerine cinayeti işledi öğrenildi” dedi.

‘Faili sadece öldüren erkekler değil’

İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların uzun zamandır mücadele sonucu elde ettiği bir kazanım olduğunu belirten Kurtdere, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede en etkin yasa iken bunu uygulayacağınız yerde kaldırmayı düşünüyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesini hedef alıp Sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Sesimizin duyulması için daha kaç kadının ölmesi gerek? Bu kadın cinayetlerinin faili sadece öldüren erkekler değil, onca uyarımıza rağmen İnfaz Yasasıyla bu erkekleri salıverirken hiçbir önlem almayan, kadın örgütlerini görmezden gelen hatta bununla yetinmeyip kreminize eden yetkililerdir. Ama hayatlarımızı ailenin bütünlüğüne feda edilebilir görenler çok yanılıyor. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, birbirimizi yalnız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya niyetimiz yok, çok zamandır yok!” diye konuştu.

Kurtdere son olarak, “Bugünden itibaren kadın mücadelemizden aldığımız güçle erkek egemenliğine karşı yeni bir yaşamı kadınların eşit ve özgür olduğu bir dünyayı kurmak adına adımlarımızı hızlandıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Açıklama, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin jyan azadi” sloganları ve 26 Temmuz Pazar günü Kurtuluş Parkı’nda İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin kadınların yapacağı etkinliğe katılım çağrısı ile son buldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler