Moody’s G20 Raporu: Türkiye ekonomisi yüzde 1.4 küçülecek

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, G20 ülkeleri için yeni koronavirüs salgını sonrasında oluşacak ekonomik iklim öngörülerini açıkladı. Rapora göre Türkiye süreçten en sert etkilenecek ülke konumunda.

Moody’s G20 Raporu: Türkiye ekonomisi yüzde 1.4 küçülecek

SiyasiHaber

Moody's yayınladığı notta şu ifadeleri kullandı: “Gelişmekte olan G20 ülkeleri arasında- Türkiye ekonomisinin en ciddi etkilenen ülke olacağını tahmin ediyoruz. İkinci ve üçüncü çeyrekte toplam daralmanın milli gelirin yüzde 7’si kadar olacağını öngörüyoruz. Meydana gelen şok Türkiye’de turizm ile bağlantılı sektörlere büyük ihtimalle yaz boyunca önemli zarar verecek.”

Yeni Koronavirüs salgınının dünyada eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik şoka sebep olacağını belirten Moody's, ülkelerde işsizliğin artacabileceğini, üretimin azalabileceğini ve gelirlerin azalmasının bir çarpan etkisi yaratabileceğini belirtti.

Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, daha önce yüzde 2,3 büyüyeceği tahmin edilen ABD ekonomisinin, bu yıl yüzde 2 küçülmesinin, 2021'de ise yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, daha önce yüzde 1,2 büyümesi öngörülen Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 2,2 daralacağı, 2021'de ise yüzde 2 büyüyeceği tahmin edildi.

Avrupa'nın öne çıkan ülkelerinden Almanya ekonomisinin 2020'de yüzde 3, Fransa'nın yüzde 1,4 ve İngiltere'nin yüzde 2,6 ve İtalya'nın yüzde 2,7 küçüleceği öngörüldü.

Moody’s raporunda Çin dışındaki gelişmekte olan ülkelerin korona krizinden sonra gelişmiş ekonomilere kıyasla daha zayıf bir toparlanma sergileyeceği tespitinde bulunularak, “Yabancı yatırımcılara görece daha açık sermaye piyasalarına sahip ülkeler, ekonomik büyüme görünümünün bozulmasıyla birlikte finans piyasalarındaki riskten kaçış dalgalarına karşı daha kırılgan olacaklar” dendi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler