MKÜ öğrencileri: Ulaşım zamları geri çekilsin

Hatay'da Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri pahalı ve yetersiz ulaşıma karşı basın açıklaması yaparak, ulaşım zamlarının geri çekilmesini, yol ve altyapı problemlerinin çözülmesini talep etti.

MKÜ öğrencileri: Ulaşım zamları geri çekilsin

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri bugün Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak, ulaşım zamlarının geri çekilmesini ve altyapı sorunlarının çözülmesini talep etti.

Dolmuşların yerinin otobüslerle değiştirilerek kartlı sisteme geçilmesinin ne üniversite öğrencilerine ne de Serinyol hakına fayası olmadığını, yalnızca Büyükşehir Belediyesi'nin  karlı belirten öğrenciler zamların geri çekilmesini talep etti 

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

 Antakya-Serinyol güzergahında çalışan toplu taşıma araçlarına, 2015 yılından bu yana uygulanan zamlara bir yenisi daha eklendi. Kısa ve uzun mesafe ayırmaksızın kartsız binişler 3.50 lira olurken, kartlı binişlerde önceki tarifeye göre 50 kuruş zam yapıldı. Üstüne bir de siviller 7.50 lira, öğrenciler 12.50 lira kart ücreti ödemek zorunda bırakıldı. Bu da yetmezmiş gibi Harbiye-Antakya güzergahında çalışan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüs şoförünün bir öğrenciyi 50 kuruşu olmadığı gerekçesiyle soğuk havaları göz önünde bulundurmadan otobüse almayacağını belirtip öğrenciyi otobüsten indirmek istemiştir. Bu ve benzeri olaylara sıkça rastlar olduk. 

Dolmuş kooperatiflerini ani bir kararla kendine bağlayan, araçları yenileme zorunluluğu getirerek, büyük otobüslere geçiş yapan belediye bize vaat ettiği; daha güvenli, ucuz ve hızlı ulaşımı sağlayamamıştır. Aksine araçların kalkış periyodu uzamış, yolda geçen süre artmış, daha kalabalık balık istifi yolculuklarla karşılaşılmıştır. 

Yıllardır üniversite çevresi ve Antakya genelinde süre gelen; bozuk yollar, su ve elektrik kesintileri için bir çözüm üretemeyen belediye bir de karşımıza bu zamlarla çıkıyor.

Dolmuşların yerinin otobüslerle değiştirilerek kartlı sisteme geçilmesi ne üniversite öğrencilerine, ne de Serinyol halkına fayda sağlamamıştır. Bu değişimin tek karlısı Hatay Büyükşehir Belediyesidir.

Sermaye bir kriz içindedir ve bu krizin faturasını tüm yollarla biz yoksul emekçi halka ödetmek istemektedir. Onlar kuruşlarla servetini katlarken bizler zamlar karşısında her kuruşun hesabını yapar hale getirildik. Kabullenmiyoruz, sinmiyoruz, susmuyoruz! 

Taleplerimiz nettir.

Ulaşım zamları geri çekilsin.

Otobüslerin kalkış periyodu azalsın daha sık araç hareket etsin.

Yurtta kalan ve Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrenciler için fiyat tarifesi düzenlensin.

Fahiş kart ücretleri sivil ve öğrenciler için aynı olacak şekilde mantıklı bir miktara düşürülsün.

Yılladır süren yol ve altyapı problemlerine kalıca çözümler üretilsin.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler