Mithat Sancar: HDP umudun partisidir

Kongrede konuşan HDP’nin Eş Genel Başkan adayı Mithat Sancar, "HDP en başta umudun partisidir. 'Nereden alıyorsunuz bu umudu' diyorlar. İşte sizlerden alıyoruz. Bedel ödeyenlerden, ödemekten çekinmeyenlerden alıyoruz bu umudu" dedi.

Mithat Sancar: HDP umudun partisidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4. Olağan Kongresi’nde Merkezi Mutabakat Komisyonu’nun Eş Genel Başkan adayı olan Mithat Sancar, on binlere seslendi. Sancar, kongreye katılanları Kürtçe, Arapça ve Türkçe selamlayarak, “Türkiye’nin, Kürdistan’ın en köşesinden buraya, baskılara aldırmadan geldiniz. Buraya cesareti, umudu getirdiniz. Bütün ülkeye, bütün bölgeye cesaretin ve umudun tanımını yaparak geldiniz, bunu anlatarak geldiniz” dedi. 

 

Boşuna ödenmiyor bu bedeller

Sancar konuşmaya şöyle devam etti: “Elbette konuşmaya başlamadan önce ilk selamı hak edenlere buradan bu selamı yürekten göndermek gerekiyor. Cezaevlerinde rehin tutulan yoldaşlarımız, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, bütün diğer yoldaşlarımız, zorunlu sürgüne gitmek zorunda kalan çok değerli kardeşlerimiz, buradan, bütün ülkeye yürek dolusu selam gönderiyoruz. Siz de mutlaka görüyorsunuz, göremiyorsanız hissediyorsunuz, boşuna çekilmiyor bunca acılar, boşuna ödenmiyor bu bedeller.

 

HDP umudun partisidir

HDP nedir? Tanımlamak için yüzlerce kelime bulabiliriz ama HDP en başta umudun partisidir. Peki soruyorlar; bu kadar baskı, zulüm, hapis, ölüm var. Nereden çıkartıyorsunuz bu umudu diyorlar. İşte sizlerden alıyoruz bu umudun kaynağını. Bedel ödeyenlerden ödemekten çekinmeyenler, özgürlüğe yaşama aşık olanlardan alıyoruz bu umudu. 

Salonu görünce aklıma bir şiir geldi. Zora tehdide rağmen binlerce insan buraya toplandı. Milyonlarcasını yüreği burada. Bu zulmü uygulayanlar da mutlaka şöyle düşünüyorlardır, ‘biz nasıl bitireceğiz bu partiyi’ cevabı bu şiirde; ‘cellat uyandı yatağında bir gece/ tanrım dedi bu ne zor bilmece/öldükçe çoğalıyor adamlar/ben tükenmekteyim öldürdükçe’ 

 

Direnmek içimizde

Yolundan bedel ödeyerek vazgeçmeyenler çoğalıyor, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Direnmenin hikayesini size anlatmak haddime değil. Zaten burada videolarda da en çarpıcı biçimiyle hepimiz gördük. Bırakın videoları, her birimiz hayatının içinde yaşıyor. Ben özel olarak ne kadar direndiğinizi anlatmayacağım. Direnmek bizim içimizde. Direnmek zorunda kalan Kürtlerin, Türklerin, yoksulların, emekçilerin partisiyiz. 

 

Yeni yaşamı inşa edin

Şimdi direnişimize ve direnenlere her zaman sahip çıkacağız. Ama artık şunu da çok açık ve yüksek sesle söyleyeceğiz. Şimdi inşa zamanıdır. Kazandıklarımızı inşa edeceğiz. Bu inşanın temeline demokrasi, özgürlük ve barış koyacağız. Demokrasiyi, başarı, adaleti özgürlüğü inşa etmek için artık zaman gelmiştir. Direnerek bize bu mirası getirenler bize bu görevi yazıyorlar söylüyorlar. Yeni yaşamı inşa edin, demokratik hayatı özgür yaşamı inşa edin. HDP inşa yolundadır ve bunu başaracaktır. 

 

El ele

Bizim inancımızdan şüphemiz yok. Zaten bizsiz, bunların olmasının da imkanı yok. Bizsiz olmaz diyoruz. Bunun hep anlatıyoruz. Ama sadece bizimle olmaz. Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz fakat bu kadar gaddar bir iktidar ve bu kadar ağır bir zulüm varken şimdi el ele tutuşmak ve birlikteliği büyütmek güçleri çoğaltmak gerekiyor. Demokrasi barış ve adalet isteyen herkese çağrımız var. Son yıllarda büyük yaralar açıldı. İnsanlar aşından ekmeğinden edildi. Kayyum ile halkın iradesi gasp edildi. Cezaevleri doldu insanlar kaçırıldı katledildi. Bu yaraları saracak iradeyi ortaya koyalım. Haksızlıkları giderecek bir yol planı üzerinde çalışalım. Herkese yapıyoruz bu çağrıyı. 

Sonra talana son verin. Kararlı davranacağımızı ilan edelim. Gireceğimizi birlikte ilan edelim. Doğayı talan edenleri, yarattığı büyük tahribatları nasıl tamir edeceğimizi birlikte konuşalım. Talan her alanda var. Bu talanı durdurmak bizim öncelikli görevimiz olmalıdır. Gelin bunu birlikte ilan edelim.

 

Hakikatin önünü açın

Sabahtan akşama yalan söylüyor iktidar ve medyası. O kadar çok yalan yaydılar ki toplum nefes alamaz oldu. Gelin yalanı bitirelim. Söze özgürlük verelim, hakikatin önünü açalım. Ve değerli dostlar, gelin kanı durduralım. Talan iktidarları da yalan iktidarları da kandan beslenir, savaştan beslenir. Şimdi kanı durdurmak büyük barışı kurma zamanıdır. Biz HDP olarak tekrar yapmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz ama daha anlaşılır ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz. Barış için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. 

 

Barışa katkı sunmaya çağırıyoruz

Bedel mi ödemek gerekiyor, hazırız. Barış için kim bir milim adım atıyorsa, biz kilometrelerce gitmeye hazırız. Bu barışı kuracağız. Fakat nasıl kuracağımızı da bütün toplumla müzakere ederek, belirleyeceğiz. Müzakerenin adresi bizatihi toplumun kendisidir. Toplumla müzakere edeceğiz, toplumla birlikte kuracağız. Bu barışın güvencesini iktidarlara, şahıslara bırakmayacağız. Bu barışın güvencesini halk da arayacağız. Hakemimiz kim olacak? Bütün ülke hakem olacak. Dünya vicdanı hakem olacak. Biz varız, bu çağrıyı yapıyoruz. Bundan sonra her fırsatta yapmaya devam edeceğiz Barış yoluna herkesi katkı sunmaya çağırıyoruz."

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler