'MİT TIR’ları' haberini yayınlayan soL’a da dava

MİT TIR’ları haberleri nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından erişim engeli getirilen bu haberleri yayınlayan soL hakkında da dava açıldı.

'MİT TIR’ları' haberini yayınlayan soL’a da dava

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili haber ve görüntüler nedeniyle İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasının ardından Sol Haber’in eski Sorumlu Müdürü Hafize Kazcı için aynı haber nedeniyle “gizliliği ihlal” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Kazcı, “Ülke menfaatini gözetir şekilde görevini yapmamak, hassas davranmamak” ile suçlanıyor. Duruşma 9 Mart 2016 tarihinde görülecek.

‘Umarım yasal süreç başlar’

soL’dan Selin Asker’in haberine göre, gazetenin eski sorumlu müdürü Hafize Kazcı’ya ‘Gizliliği ihlal’ suçlamasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi.

soL’a yönelik soruşturma süreci Ankara Emniyeti’ne M. A. isimli bir şahıs tarafından gönderilen ihbar mailiyle başlatıldı. Mailinde, “MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin olan belgelerin Facebook’ta paylaşıldığını gördüm. Belgeleri paylaşan sayfa: Sol Gazetesi” diyen M.A. “Gizli olan bu belgeleri paylaşanlar için umarım yasal süreç başlar” ‘temennisiyle’ savcılığa bildirimde bulundu.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’ndan savcı Levent Kandemir soruşturmayı yürüterek ‘gizliliği ihmal’ suçlamasıyla iddianame hazırladı.

‘Hafize Kazcı, savcılık ifadesinde, “MİT tırlarına ilişkin haberde kamuoyuna yansıyan haberlerden elde edilen bilgileri ve görüntüleri yayınladıklarını, gizliliği ihlal edecek bir durumun söz konusu olmadığını, erişim engellendikten sonra birçok yerde yayınlandığı için tekrar yayınladıklarını, bahse konu belgeleri internetten tarattırarak elde ettiklerini, elde ediş şeklinde hukuka aykırılık olmadığını, şu anda bile bu evrakların internet ortamında bulunabileceğini” kaydetti.

Haber verme sınırları aşılmış

Savcılık ise, iddianamade, MİT TIR’ları konusunun uluslararası boyutu olduğunu belirtip, haber verme sınırının aşıldığını öne sürdü.

İddianamede, “Yürüyen adli ve idari soruşturmaların gizliliğinin bulunduğu, ülkeye ait basın kuruluşlarının ise bu tip konularda ülke menfaatini gözetir şekilde görevlerini yaparken hassas davranmaları gerektiği, soruşturma dosyaları üzerinden yürütülen soruşturmalar çerçevesinde haber verme sınırlarının aşılarak soruşturma evresindeki gizliliğin ihlal edilmesi suretiyle yargılanmasının yapılması istenmektedir” denildi.

İstanbul Anadolu 69. Asliye Ceza Mahkemesi, Kazcı hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Öte yandan, MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin soruşturmaya hangi tarihte gizlilik kararının getirildiğinin öğrenilmesini istedi.

Duruşmanın 9 Mart 2016 saat 10:00’da görülmesine karar verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler