Mısırlı aktivist Fathy hakkında tahliye kararı

Maruz kaldığı cinsel saldırıyı video yoluyla sosyal medyada teşhir ettiği için tutuklanan Mısırlı aktivist Amal Fathy için şartlı tahliye kararı verildi.

Mısırlı aktivist Fathy hakkında tahliye kararı

Birleşmiş Milletler (BM) 2017 raporuna göre, Mısır'da kadınların yüzde 60'ı cinsel saldırıya maruz kalıyor. Bu kadınlardan biri de Amal Fathy. Fathy, Mayıs ayında Facebook üzerinden bir video yayınlayarak, maruz kaldığı cinsel saldırıyı ifşa etmiş ve Mısır hükümetini kadınları korumakta başarısız olmakla eleştirdiği için tutuklanmıştı.

Tahliye kararı

Fathy'nin avukatı Mohammad Ramadan'ın sosyal medya üzerinden paylaştığı bilgiye göre, Mayıs ayından beri tutuklu olan Fathy'nin yargılandığı Kahire Ağır Ceza Mahkemesi, müvekkili hakkında şartlı tahliye kararı verdi.

Ramadan, Fathy'nin şu anda tutuklu olduğunu, savcının mahkeme kararına itiraz etme ihtimali bulunduğunu duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü, daha önce de adına çağrı yapmış olduğu Fathy için çıkan mahkeme kararından memnun olduğunu ve hükümetin mahkeme kararına derhal uyması gerektiği çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Amal Fathy yayınladığı video'da hükümeti eleştirmiş olması nedeniyle tutuklanmış, daha sonra hakkında "terör örgütüne üyelik" suçlaması yapılarak 2 yıl hapis cezası ve 560 dolar para cezası verilmişti.

Amal Fathy kimdir?

Amal Fathy, Mısırlı bir insan hakları savunucusu. Mısır'da keyfi olarak tutuklanan aktivistler ve onlara uygulanan hak ihlallerini dile getiren ve halen Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu (ECRF) Üyesi olan Fathy; işkence, zorla kaybedilme, yargısız infaz konularında çalıştı, siyasi tutuklulara ücretsiz hukuki destek sağladı. Fathy, Nisan ayında ECRF tarafından 2018 yılı İfade Özgürlüğü Ödülü'ne layık görüldü.

(Mezopotamya Ajansı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler