Mısır’da 29 kişi Türkiye adına casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı!

Mısır'da Türkiye adına casusluk yaptığı iddia edilen 29 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Gözaltı kararı çıkarılanların Müslüman Kardeşler'i yeniden iktidara getirmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Mısır’da 29 kişi Türkiye adına casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı!

Mısır’da Türkiye adına casusluk yapmak ve terör örgütüne katılmak suçlamasıyla 29 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Devlet ajansı MENA’nın haberine göre, Genel İstihbarat Servisi’nin yürüttüğü soruşturma sonucunda, bu kişilerin telefon dinlemesi yaptığı, Müslüman Kardeşler’i yeniden iktidara getirme amaçlı bir plan çerçevesinde Türkiye istihbaratıyla bilgi paylaştığı iddia ediliyor.

Şüpheliler aynı zamanda para aklamak ve lisanssız olarak döviz ticareti yapmakla da suçlanıyor. Şüphelilerin hangi ülkeden olduğu şu an için bilinmiyor.

Mısır’da 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetiminin halk isyanıyla 2012’de devrilmesi sonrası Müslüman Kardeşler mensubu Muhammed Mursi ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olarak iktidara gelmişti.

Ancak Mursi tüm yetkileri elinde toplayan kararname nedeniyle patlak veren ve günler süren protestolar sonrasında geri adım atmamış, General Abdülfettah Sisi tarafından kanlı bir darbeyle görevden alınmıştı. AKP iktidarıyla yakın ilişkileri olan Mursi’nin devrilmesi sonrası Ankara – Kahire hattındaki gerilim dinmiş değil. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler