Mimarlar Odası Kazdağları’ndaki kıyımı yerinde inceledi

Yeşil öfke ve Ekoloji Topluluğu'nda ekoloji mücadelesi yürüten bireylerin de katıldığı inceleme ve destek gezisinde Mimarlar Odası Heyetinde yer alan Genel Başkan Eyüp Muhçu, “kent ve doğa suçu işlenen her yerde bir çoban ateşi yakılmalı” dedi

Mimarlar Odası Kazdağları’ndaki kıyımı yerinde inceledi

Kazdağları’nda yürütülen madencilik faaliyetlerinin etkilerini bölgede inceleme yaparak tespit eden TMMOB Mimarlar Odası Heyeti, maden sahasının hemen yanıbaşında nöbet tutanları da ziyaret ederek ederek direnişe destek verdi.

Kaz Dağları’nın maden sahası ilan edilerek; doğanın, ormanlık alanların ve yaban hayatının katledilmesi en önemli doğa ve insanlık suçlarından birisi olduğunu belirten heyet, Kazdağları’nda küresel yatırımcılar ve iktidar tarafından ortaklaşa yürütülen madencilik faaliyetlerinin korkunç çevre ve orman tahribatı yarattığını ifade etti.

19 Temmuz 2019 tarihinde Kirazlı Altın Madeni İşletmesine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”ni sürdüren destekçilere destek veren TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, doğa ve yaşam alanlarının güvencesi toplumsal duyarlılık olduğunu belirtti.

Direnişçiler ile yapılan görüşmeler sırasında Mimarlar Odası’nın “kamu ve toplum” yararı ilkesi ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında; doğal çevrenin sistemli bir şekilde rant alanı haline getirilerek yok edilmesine karşı mücadele sürdürdüğünün bilgisi aktaran Eyüp Muhçu, “kent ve doğa suçu işlenen her yerde bir çoban ateşi yakılmalı” dedi. (Yeşil Öfke)

 

Etiketler: Mimarlar Odası

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler