Millet Bahçesi Projesi AKP'li vekilin eşine yaradı

Recep Tayip Erdoğan'ın, Ankaralılara ‘müjde’ olarak duyurduğu Millet Bahçesi Projesi, yanı başına yapılacak konut projesi ile AKP milletvekilinin eşi için rant alanı oldu.

Millet Bahçesi Projesi AKP'li vekilin eşine yaradı

Ankara'da yapılması planlanan Millet Bahçesi daha toprağa kazma vurulmadan rant alanına dönüştü. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 9 Haziran 2018’da Ankaralılara ‘müjde’ olarak açıkladığı proje, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında bulunan devasa bir arazi üzerine kurulacak.

1 milyon 700 bin metrekare alana sahip olacak proje için Erdoğan, “İngiliz’in 200 bin metrekareden oluşan Hyde Park’ı varsa bizim de burada devasa illet bahçemiz olacak” demişti.

Söz konusu proje için daha hazırlık aşamasında iken yanı başındaki arazide Pasifik İnşaat isimli şirket tarafından “Merkez Ankara Projesi” isimli bir konut projesi başlatıldı. Projeyi yürüten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Fatih Erdoğan, AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan'ın eşi.

Merkez Ankara Projesi’nin şehrin en büyük yeşil alanı ve Millet Bahçesi’ne komşu olacağı söylenerek yapılan reklamların ardından söz konusu dairelerin satışlarına başlanmış durumda. 

125 bin metrekare alanda yapılan olan söz konusu projenin hasılatı 4.2 milyar TL.

AKP’li vekilin eşi başında olduğu Pasifik şirketi, 2013 yılında Next Level adlı rezidans ve AVM inşa etmiş, açılışa katılan Erdoğan isminin Türkçe olarak değiştirilmesini istemişti.

‘Adliye binasını taşımak istediler’

Büyük bir alanı kapsayan Merkez Akara Projesi’ni ve yaratılan rantı değerlendiren Mimarlar Odası (MO) Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapılanın bir “kentsel arındırma projesi” olduğunu söyledi.

İnşaatın yapıldığı alanın 125 bin metre karelik bir alan olduğunu belirten Candan, bu alanda arazinin yaklaşık 12 katı büyüklüğünde 1 milyon 333 bin metre karelik bir inşaatın başladığını dile getirdi. Merkez Ankara Projesi kapsamında okul, alış veriş merkezi,  kamu yapıları, ibadethane, ofis yapıları, otel ve konutların olduğunu söyleyen Candan, bu konuda Çevresel Etki Değerlendirme Raporu'nun (ÇED) yargıya taşındığını ve yargının verdiği karar bu kadar yüksek yoğunluklu bir sürecin hava kirliliğine neden olacağı yönünde olduğunu aktardı.

Candan, Adliye binasının Merkez Ankara'nın yanına taşınmasının planlandığı ama açtıkları davalarda adliyenin taşınamayacağı ortaya çıkınca satışlarla ilgili bir hareketlenme yaratmak için Millet Bahçeleri'nin gündeme getirildiğini ifade etti. Candan "Aslında bu proje Pasifik İnşaat’ın başlattığı Merkez Ankara Projesi kapsamında genel olarak sunulmuş durumda. Merkez Ankara Projesi, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) teklif edildiği aşamada Millet Bahçesi projesi bir yeşil aks olarak gündeme gelmiş ama GYO tarafından kabul edilmemişti" bilgilerini verdi.

Pasifik İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı'nın AKP ile olan ilişkisine dair ise Candan, "Genelde rant alanlarını yandaşlarına açıyorlar" dedi. Candan, kent merkezine ve Roma kalıntıların çok yakınında olan bir bölgede 4.5 emsallik yüksek yoğunluklu bir projenin hayata geçiriliyor olmasının, bunun bir rant projesi olduğunu gösterdiğini ekledi.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler