Midilli'de faşistler Türkiye'deki tutuklu Yunan askerlere destek için toplandı, sığınmacılara saldırdı

Sığınmacı krizinin merkezinde yer alan Yunanistan’ın Midilli adasındaki aşırı sağcılar, bir süredir ada merkezinde oturma eylemi yapan Afgan sığınmacılara saldırdı.

Midilli'de faşistler Türkiye'deki tutuklu Yunan askerlere destek için toplandı, sığınmacılara saldırdı

Sığınmacı krizinin merkezinde yer alan Yunanistan’ın Midilli adasındaki aşırı sağcılar, bir süredir ada merkezinde oturma eylemi yapan Afgan sığınmacılara saldırdı. Türkiye'de tutuklu bulunan Yunan askerlerine destek için bir araya gelen aşırı sağcıların havai fişek, taş ve cam şişelerle saldırdığı sığınmacıları korumak için ada halkının bir kısmı ve gönüllüler araya girerken; polis de gruba göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etti. Olaylarda, çoğunluğu sığınmacı 10'dan fazla kişi yaralandı.

Mitilini’deki Sappho Meydanı’nda oturma eylemine yapan sığınmacılara yönelik saldırının ardından bir açıklama yapan Midilli Belediye Başkanı Spyros Galinos, “Dün gece, son birkaç yıldır karşılaştıklarımızın en zoru olan bir trajediye şahitlik ettik” dedi. Hükümetin inatla harekete geçmemesi sebebiyle pazar geceki olayların yaşandığını kaydeden Galinos, “Eyleme geçme eksikliği ve kötü yönetim, 10 bin sığınmacının 27 bin nüfuslu bir kentin etrafında, korkunç koşullarda mahsur kalmasına sebep oldu. Güvenlik duygusunu ve dün geceki olayların ardından birliktelik duygusunu yitiren yerel toplumda, büyük bir korku yaratıldı” ifadelerini kullandı. Galinos, “Yaşananların sorumluluğu hükümete ve adalardaki durumu son aylardaki ele alışlarına aittir” diye ekledi.

"Diri diri yakın!"

Sığınmacı krizinden en çok etkilenen yerlerden biri olan Yunanistan’ın Midilli adasında, kamplardaki kötü koşulları protesto eden sığınmacıların bir kısmı, geçen haftadan bu yana kent merkezinde oturma eylemi yapıyordu. Pazar akşamı saat 20.00 sıralarında, yaklaşık 200 kişilik aşırı sağcı bir grup, Türkiye’de tutuklu bulunan askerlere destek için bir eylem gerçekleştirdi. Eylemin ardından aşırı sağlcılar, polis kordonunu aşarak meydandaki sığınmacılara saldırdı.

"Diri diri yakın" şeklinde slogan atan göstericiler, polisin müdahalesinin ardından çevredeki çöp konteynırlarını ateşe verdi. Solcu aktivistler, aşırı sağcılar ile sığınmacıların arasına girerken; olaylarda çok sayıda sığınmacının yaralanarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Adadaki gerilim, gece yarısı 01.00 sıralarında, polisin sığınmacıları otobüslerle Moria Kampı’na gönderilmesinin ardından sona erdi. Gerginliğin artması ihtimaline karşılık, kamp çevresindeki güvenlik önlemleri artırıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler