Micheal Jordan: Kökleşmiş ırkçılığa karşı çıkanların yanındayım

NBA tarihinin en önemli oyuncularından Michael Jordan, ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesine karşı sessizliğini bozdu. Jordan, “Ülkemizde kökleşmiş ırkçılık ve şiddet nedeniyle hesap soranların yanındayım” dedi.

Micheal Jordan: Kökleşmiş ırkçılığa karşı çıkanların yanındayım

 

NBA tarihinin en önemli oyuncularından Michael Jordan, ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesine karşı sessizliğini bozdu. Jordan, “Ülkemizde kökleşmiş ırkçılık ve şiddet nedeniyle hesap soranların yanındayım” dedi.

 

‘Yasaların değişmesi için baskı olmalı’

Altı kez NBA şampiyonu olan Jordan’ın takımı Charlotte Hornets’ın Instagram sayfasından ve Jordan’ın Twitter hesabından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kolektif sesimiz, liderlerin üzerinde yasaların değiştirilmesi için baskı uygulamalı yoksa oylarımız kullanarak sistemik bir değişikliğe gitmemiz gerekiyor.”

 

‘Vahşete sırtımızı çeviremeyiz’

Daha önce LeBron James ve Kareem Abdul-Jabbar ile kıyaslandığında ‘sessizliği’ nedeniyle sık sık eleştirilen Jordan, Amerikalıların ülkenin sorunlarına cevap bulmak için birlikte çalışması gerektiğini dile getirdi: “Verilecek bir cevabım yok, ancak kolektif sesimiz gücü ve başkaları tarafında bölünmediğimizi gösteriyor. Birbirimizi dinlemeli, şefkat ve empati göstermeli ve vahşete sırtımızı çevirmemeliyiz.”

Protestocuları barışçıl eylemlere davet eden Jordan, “Kalbim, Geroge Floyd’un ailesi ve yaşamlarını acımasız ve anlamsız bir şekilde ırkçı ve adaletsiz eylemler nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin yanında” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler