MHP'li Başkan: Erdoğan'ı ölene kadar cumhurbaşkanı yapacağız

Karabük Belediye Başkanı MHP'li Rafet Vergili, 'Hayır çıkarsa Tayyip Beyi ölene kadar cumhurbaşkanı veya başbakan yapacağız.' dedi.

MHP'li Başkan: Erdoğan'ı ölene kadar cumhurbaşkanı yapacağız

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bir restoranda Anayasa referandumu konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, pazar günü Türkiye’nin kaderiyle ilgili bir oylama yapılacağını belirterek şöyle dedi:

"Bu oylamada Türkiye’nin önümüzdeki yüzyıla hazırlığıyla ilgili ‘evet’ oyu çıkacak. Ben bunu tüm içtenlikle söylüyorum. Muhalefet partilerinin yapmış olduğu 'tek adam' iddialarının neticesinde ‘hayır’ çıkmasının sonucunda Tayyip Beyi ölene kadar bu memlekette cumhurbaşkanı veyahut başbakan yapacağız. Bakın ‘hayır’ çıktığı zaman Tayyip Bey ölene kadar bu memlekette cumhurbaşkanı ve başbakandır. 101’inci maddede net olarak söylemiş. 'Bir kişi en fazla 2 kere başkan seçilir' demiş. Kişi olarak söylemiş. Şimdi muhalefet 'tek adam' diye iddia ediyor. Bir kişi en fazla 2 kere seçilebildikten sonra eğer bu anayasa değişikliği çok daha önce yapılabilmiş olsaydı bugün Tayyip Bey ancak eski bir başkan olarak şu anda Türkiye’de yaşamına devam ediyordu. Tek adamlık iddiası olan bir kişi kendisinin görev süresini 10 yılla sınırlamaz. ‘Hayır’ çıktığı gün Türkiye’de Tayyip Bey ölene kadar cumhurbaşkanı ve başbakandır. ‘Evet’ çıktığı zaman görev süresi en fazla 10 yıldır. Ya Pazar sabahı ‘evet’ deyip bu Türkiye’yi önümüzdeki asıra hazırlayacağız veyahut ‘hayır’ deyip ölene kadar Tayyip Beyi bu memlekette cumhurbaşkanı ve başbakan yapacağız."

MHP'li Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin bilmediği şey ise 2007 değişiklik yapılan mevcut sistemde cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl ve bir kişi yalnızca 2 dönem cumhurbaşkanı seçilebiliyor. 

Etiketler: MHP, Erdoğan, Referandum

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler