Mezarlık kül oldu: Söndürmek isteyen halka izin verilmedi

Diyarbakır Lice’de asker operasyonları esnasında yangın çıktı. Yangın yayılarak mezarlığa kadar ulaştı. Mezarlığa ulaşan yangına müdahale edilmedi. Yörede yaşayan halkın yangını söndürme girişimlerine de izin verilmedi.

Mezarlık kül oldu: Söndürmek isteyen halka izin verilmedi

Lice'deki mezarlığın küle dönmesini "saldırı şekli sürekli değişiyor ama zihniyet değişmiyor" diye değerlendiren MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almas, ailelerin suç duyurusu için kendilerine ulaşmasını istedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı Mahallesi’nde bulunan ve son 5 yıl içerisinde askeri operasyonlar sırasında birçok kez tahrip edilen mezarlık, geçtiğimiz gün çıkan yangın sırasında küle döndü. Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) yöneticileri ile ailelerin yaptığı Kurban Bayramı ziyareti sırasında durum ortaya çıktı.

 

Almas: Saldırı şekil değiştirdi

Daha önceki bayram ziyaretleri sırasında da benzer tabloların yaşandığını anımsatan MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almas, cansız bedenlere uygulanan politikalarla insanların korkutulmak istendiğine vurgu yaparak "Amaçları halkın değerlerini yok etmektir. Dünyanın başka bir yerinde mezarlara saldırı diye bir şey yok. Onlarca kez mezarlıklara saldırıldı. Bu saldırının inançta da yeri yok. Saldırı şekilleri sürekli değişiyor ama zihniyetleri değişmiyor. Bu saldırıların yenisi de mezarlıkları yakmak oldu. Halkı değerlerine karşı duyarsız bırakmayı, korku vermeyi, tüm hislerini betonlaştırarak duyarsız bırakmayı istiyorlar" diye konuştu.

 

Bir aile çocuğunun mezarını bulamadı

Son yaşanan yangına kimsenin müdahalede bulunmadığını kaydeden Almas,  "Asker operasyonları sonucu mezarlık yanmıştı. Mezarlık yandığında kimse müdahale etmemişti. O yangının mezarlığa varacağını, orayı küle çevireceğini bilmelerine rağmen müdahale etmediler. Orada yaşayan köylülerin de mezarlığı söndürmesine izin verilmemiş. Biz mezarlığa vardığımızda mezarlık hala yanıyordu" dedi.

Ortaya çıkan tablonun aileleri üzdüğünü söyleyen Almas, "Ailelerle beraber yangını söndürmeye çalıştık. Birçok aile '100 defa da yaksalar ve kırsalar da yine geleceğiz, yine mezarlarımızı onarırız' diyordu. Çünkü buradaki ailelerin 40-45 yıldır görmediği işkence ve kötü muamele kalmadı. Mezarlık öyle bir yanmıştı ki bir aile kendi çocuğunun mezarını bulamadı. Çünkü mezarlık hem yakılmış hem de yıkılmıştı. Bu yapılan suçtur" ifadelerini kullandı.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler