Mezara kadar Putin’in iktidarda kalabilmesi için Rusya sandığa gidiyor

Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görev süresini uzatacak anayasa değişiklikleri için 1 Temmuz'da sandığa gidecek. Hükümetinin 'anayasal reform' adı altında sunduğu değişiklikler, 67 yaşındaki Putin'in 2036'ya kadar iktidarda kalmasının önü açacak.

Mezara kadar Putin’in iktidarda kalabilmesi için Rusya sandığa gidiyor

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisinin görev süresini uzatacak anayasa değişikliklerinin oylanacağı referandumun 1 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. Oylamaya sunulacak değişiklikler, Rusya’da devlet başkanlarının görev süresini altı yıllık iki dönemle sınırlayan anayasa maddelerinin, Putin’in iki dönem üst üste yeniden görev yapmasının önünü açacak şekilde düzenlenmesini öngörüyor.

20 yıldır iktidarda olan Putin’in son iki dönemini ‘sıfırlayacak’ olan oylamanın 22 Nisan’da yapılması planlanıyordu. Ancak referandum korona virüsü salgını nedeniyle ertelenmişti.

Rusya hükümetinin ‘anayasal reform’ adı altında sunduğu değişiklikler, parlamento ve Anayasa Mahkemesi’nden de onay almıştı. Bu değişikliklerin ardından yeniden seçilmesi halinde, 67 yaşındaki Putin’in 2036’ya kadar iktidarda kalmasının önü açılıyor. 

sadiga

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler