Mevsimlik işçiler güvenliksiz ve güvencesiz çalışmaya mahkum mu?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları dün Adana Yumurtalık’ta 3 mevsimlik işçinin yaşamını yitirmesi, 4’ü ağır 14 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan kazanın ardından mevsimlik işçilerin güvenliksiz ve güvencesiz çalışma koşullarını verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Mevsimlik işçiler güvenliksiz ve güvencesiz çalışmaya mahkum mu?

 

SiyasiHaber

Dün Adana’nın Yumurtalık ilçesinde mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu 3 işçi yaşamını yitirirken, 4’ü ağır 14 işçi de yaralandı.

Baharın yaklaşmasıyla birlikte, özellikle Çukurova bölgesinde mevsimlik işçi göçünde artış yaşanıyor. Güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşullarına sahip mevsimlik işçiler, iş kazalarına ve iş cinayetlerine en açık kesimlerin başında geliyor.

Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adana Yumurtalık’ta 3 mevsimlik işçinin ölümü, 4’ü ağır 14 kişinin yaralandığı servis kazasının ardından mevsimlik işçilerin güvencesiz çalışma koşullarını verdiği soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

Tülay Hatimoğlları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Adana Yumurtalık’ta  mevsimlik işçileri taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanmasını hatırlatarak, “İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Şubat Raporuna göre; Şubat ayında yaşanan iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımında yüzde 21 oranla trafik, servis kazası ilk sırada gelmektedir.  Şubat ayındaki iş cinayetlerinin yüzde 12’si tarım, orman işkolunda gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz ay en az 131 işçinin hayatını kaybettiği Türkiye’de; hayatını en çok kaybeden işçiler, inşaat işçileridir ve ardından tarım işçileri gelmektedir” dedi.

Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşullarının traktörlerin, kamyonların kasalarında ya da minibüslerde kapasitenin çok üstünde yaptırılan yolculuklarla başladığına dikkat çeken Tülay Hatimoğulları, “Kullanılan araçların ulaşım aracı olmamasının yanı sıra işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması trafik kazalarında pek çok tarım işçisinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır” dedi.

Hatimoğulları, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

1. Adana Yumurtalık’da meydana gelen trafik kazasına dair inceleme başlatılmış mıdır?

2. Tarım işçilerinin zorunlu olarak sürdürdükleri yolculukların güvenli hale getirilmesi, gittikleri illerdeki yaşam koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olması için Bakanlığınız çalışmalar yapmış mıdır? Yaptıysa nasıl çalışmalar yapmış/yapmaktadır?

3. Her yıl yüzlerce tarım işçisi trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu ölümleri engellemek üzere Bakanlığınızın çalışmaları olmuş mudur? Bu konuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışmalarınız var mıdır? Bu çalışmalar nelerdir?

4. 24. Yasama döneminde mevsimlik tarım işçilerinn sorunlarının araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi üzerine bir Komisyon kurulmuştu. Komisyon, Mart 2015’te rapor yayınlamıştır. Bu raporun ulaşım sorunlarına çözüm önerileri hayata geçirilmiş midir?

5. 2010/6 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 3. Maddesi, mevsimlik tarım işçilerine ulaşımları esnasında kamuya ait alan ve tesislerden yararlanma imkanı tanımaktadır. Bu madde hayat geçirilmiş midir? Hayata geçirilmesi için adımlar atılmış mıdır?  

6.  Mevsimlik tarım işçi sayısı ne kadardır? Bu sayının ne kadarı gezici mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaktadır?

7. 2015 yılından bu yana kaç mevsimlik tarım işçisi trafik kazalarında yaşamını kaybetmiştir?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler