Metal işçisinin grev kararı anlaşma getirdi

Toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasıyla 5 Şubat’ta greve çıkacağını açıklayan Birleşik Metal bugün Bakanlığın arabuluculuğunda MESS’le görüştü. Görüşme sonrası toplu iş sözleşmesinin imzalandığı açıklandı. Sözleşmeye göre işçiler, birinci 6 ay için yüzde 17.3 (sosyal haklarla yüzde 18.50), ikinci altı için yüzde 6 zam alacak.

Metal işçisinin grev kararı anlaşma getirdi

Metal sektöründe Birleşik Metal İş ile MESS arasındaki  Toplu Sözleşme görümelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Birleşik Metal İş Sendikası’nın 5 Şubat’ta greve çıkacağını açıklamasının ardından, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arabulucu olarak devreye girdi. Bakanlığın arabulucuğunda bugün biraraya gelen Birleşik Metal İş Sendikası ve MESS temsilcileri arasında 2019-2021 dönemi grup toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Birleşik Metal İş Sendikası yaptığı açıklamada, “Birinci 6 ay için ücret zammı ortalama yüzde 17.3’dür. Sosyal haklarla birlikte ilk 6 aylık artış yüzde 18,50 olmuştur. İkinci 6 aylık dönemde (1 Mart 2020 tarihinde) ücretler yüzde 6 oranında artacaktır. Bu oranın enflasyon oranının altında kalması durumunda enflasyon oranında artış yapılacaktır.

Sosyal haklara ise, yıllık yüzde 20 artış yapılacaktır. Sosyal hakların ikinci yıl artış oranı yıllık enflasyon oranında olacaktır.” denildi.

 

Birleşik Metal İş Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

"Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan 2019-2021 dönemi grup toplu iş sözleşmesinde grev aşamasına gelinmiş ve Sendikamız 5 Şubat 2020 günü uygulanmak üzere grev kararı almıştı.

Grev hazırlıklarının yapıldığı bu aşamada, sorunun çözümünü sağlamak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devreye girmiş ve Sendikamızla MESS arasında arabuluculuk yapmak üzere 2 Şubat 2020 günü Sendikamızı Bakanlığa davet etmiştir. Sendikamız da bu davet üzerine Bakanlığa gelerek görüşmede bulunmuştur. Bu görüşmede grup toplu sözleşmesi imzalanmıştır.

MESS’le anlaşmazlık konuları arasında bulunan, MESS’in sözleşmenin 3 yıl olması talebi başta olmak üzere, kazanılmış hakları geriye götürmeyi hedefleyen ve esneklik içeren talepleri bulunmaktaydı. MESS, tüm bu taleplerini geri çekmiştir.

Ücret zamlarında gelinen durum şöyledir. 1. Altı ay için ücret zammı ortalama yüzde 17.3’dür. Sosyal haklarla birlikte ilk 6 aylık artış yüzde 18,50 olmuştur. İkinci 6 aylık dönemde (1 Mart 2020 tarihinde) ücretler yüzde 6 oranında artacaktır. Bu oranın enflasyon oranının altında kalması durumunda enflasyon oranında artış yapılacaktır.

Sosyal haklara ise, yıllık yüzde 20 artış yapılacaktır. Sosyal hakların ikinci yıl artış oranı yıllık enflasyon oranında olacaktır.

Bugün Bakanlıkta yapılan toplantıda taraflar, bundan sonraki dönemde de uyumlu bir çalışma ilişkisinin sürdürülmesinin yararlı olacaklarını belirmişlerdir.

Bu gelişmenin ortaya çıkmasına aracılık eden Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teşekkür ederiz.

Sendikamız, her zaman metal işçilerinin ve üyelerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme konusunda, üyelerinin taleplerini, hassasiyetini ve duyarlılığını esas almıştır. Bu temel politikası, bu sözleşme döneminde de hayata geçirilmiş, sözleşme görüşmelerinin tüm aşamalarında üyelerimiz bilgilendirilmiş ve tüm kararlar ilgili organlarımızın onayları alınarak verilmiştir.

Bakanlıkta yapılan bugünkü görüşmelerde de ortaya çıkan gelişmeler, şube başkanlarımız ve işyeri temsilcilerimiz aracılığı ile üyelerimize yansıtılmış, üyelerimizin bilgi, onay ve talepleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmıştır.

Ortaya çıkan bu başarı, metal işçilerinin kararlılığı ve mücadelesi ile kazanılmıştır. Bu başarı, farklı sendikaların ve üyelerinin işverenler karşısındaki birlikteliği ve ortak davranışı ile sağlanmıştır.

Grup toplu iş sözleşmesinin tüm işçi sınıfına ve metal işçilerine hayırlı olmasını diliyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ Genel Yönetim Kurulu"

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler